Prezenty dla ucznia szkoły podstawowej


Dzieci w wieku wczesnoszkolnym przechodzą spore zmiany. Nowy etap w życiu - nauka, obowiązki, coraz większa odpowiedzialność. Również podejście dorosłych do nich stopniowo się zmienia, zwykle zaczynają być traktowane nieco bardziej poważnie. Jakie prezenty w tym okresie warto ofiarowywać dzieciom, by wspierać je w rozwoju, a jednocześnie zapewniać odpowiednią rozrywkę. Czy powinno być to uzależnione od okazji?

Rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego

Nierozerwalne związane ze szkołą wydarzenia takie jak rozpoczęcie i zakończenie szkoły w danym roku powinny być w pewien sposób uatrakcyjniane przez opiekunów. Pozwoli to wyrobić w dziecku, nawet takim nie do końca przekonanym do chodzenia do szkoły miłe skojarzenia. Można w związku z taką okazją zabrać malucha w ramach prezentu na wspólne lody, wyjście do kina czy wesołego miasteczka. Dobrym pomysłem będzie też niewielki drobiazg, również z dedykacją, niekoniecznie ściśle związany z tematyką szkolną.

Wyjątkowe wydarzenia religijne

W związku z wejściem w świat szkolny pojawiają się również okazje religijne. Dzieci wyznające religię katolicką najczęściej w trzeciej klasie szkoły podstawowej przystępują po raz pierwszy do komunii świętej. Odpowiedni prezent na pierwszą komunię świętą może być zapamiętany na całe życie, podobnie jak to duchowe wydarzenie. Choć wiele osób uważa, że wydarzenie to uległo zbyt silnej komercjalizacji i dzieci zanadto oczekują dużych prezentów, nie skupiając się na istocie tego, co się dzieje, nie można pozbawiać ich również radości z podarunków. Dlatego obok eleganckiej pamiątki warto kupić dobrą książkę, wymarzoną zabawkę czy dołożyć się do sprzętu elektronicznego albo sportowego.

Nowe podejście prezentowe do klasycznych okazji

Jak powinny się zmieniać prezenty powoli dorastającego dziecka na coroczne uroczystości takie jak urodziny, Mikołajki czy Boże Narodzenie? Z pewnością z dzieckiem w wieku szkolnym można już swobodnie porozmawiać na temat potrzeb, marzeń, pomysłów. To, czy powinna być to rozmowa bezpośrednia dotycząca prezentu, czy raczej ogólna, badająca grunt zależy od podejścia, które jest kwestią indywidualną.

Czy książka będzie dobrym pomysłem prezentowym? Wydaje się, że niemal w każdej sytuacji tak. Na rynku istnieje na tyle dużo atrakcyjnych pozycji czytelniczych o tematyce historycznej, że nawet dla dzieci, które wcześniej nie były przekonane do tej formy podarunku, może stać się ona dobrym pomysłem. Warto jednak pamiętać, że rytuał wspólnego czytania z dzieckiem warto utrzymywać nawet wtedy, gdy ono samo nauczyło się już czytać. Prowadzi on do utrzymywania bliskich więzi i ciągłych okazji do ciekawych rozmów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz