Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia. Wybór filmów z multipleksów (6-12 marca 2020)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy czwartek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TNT, TV Trwam, Fokus TV, Nowa TV,  Metro TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Canal+ Film, Ale historia+, Kino Polska, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy czwartek.

Piątek - 6 marca 2020 r.

303. Bitwa o Anglię

18:10 - Canal+

Rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAF-u. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy, weterani: Jan Zumbach (Iwan Rheon), Witold Urbanowicz (Marcin Dorociński), Mirosław Ferić (Filip Pławiak) oraz Witold „Tolo” Łokuciewski (Sławomir Doliniec). Początkowa nieufność Brytyjczyków ustępuje szacunkowi, jakim zaczynają oni darzyć załogę. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię.

Żelazna Dama

18:00 - Stopklatka

Margaret Thatcher (Meryl Streep) - pierwsza kobieta, która stanęła na czele brytyjskiego rządu - od dawna żyje z dala od polityki. Zmaga się ze starością, postępującą chorobą oraz poczuciem samotności po stracie ukochanego męża. Zaczyna wspominać swoją młodość, mozolne wspinanie się po szczeblach kariery i lata, gdy jako nieugięta pani premier zyskała swój słynny przydomek Żelaznej Damy. Margaret wychowała się w rodzinie drobnego sklepikarza, zagorzałego torysa (Iain Glen). To ojciec zadbał o to, by jego córka wyrosła na niezależną kobietę, świadomą swoich racji i gotową ich bronić. W 1951 roku poślubiła zamożnego przedsiębiorcę Denisa Thatchera (Jim Broadbent) i została matką. Kilka lat później, jako nowo mianowany członek parlamentu, rozpoczęła karierę polityczną. Ukoronowaniem jej działalności było stanowisko szefa rządu, które piastowała przez ponad 10 lat. W tym czasie stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Biografia pani premier to przede wszystkim aktorski popis nagrodzonej za tę rolę Oscarem Meryl Streep.

Sobota - 7 marca 2020 r.

Skazany na bluesa

20:00 - Kino Polska

Biografia legendarnego wokalisty formacji Dżem - Ryszarda Riedla. Tychy, 1976 rok. 20-letni Rysiek (Tomasz Kot) poza podstawówką nie ukończył żadnej szkoły i nie ma stałej pracy. Jest zafascynowany kulturą hippisowską. Postawa życiowa chłopaka nie podoba się jego ojcu (Adam Baumann). Między mężczyznami wciąż dochodzi do konfliktów. Rysiek od dzieciństwa przyjaźni się z Indianerem (Maciej Balcar). Ich wspólną pasją jest muzyka. Razem też eksperymentują z narkotykami. Nawet po ślubie z Golą (Jolanta Fraszyńska) i narodzinach dwojga dzieci Riedel nie myśli o stabilizacji. Wówczas jest już wokalistą bluesowego zespołu Dżem. Zdobywa coraz większą popularność i staje się idolem dla rzeszy fanów. Niestety uzależnienie od narkotyków nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Umiera w wieku zaledwie 37 lat. Film w 2005 na FPFF w Gdyni zdobył trzy nagrody (kostiumy, Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za najlepszy debiut dla Tomasza Kota).

Niedziela - 8 marca 2020 r.

Pociąg

20:30 - TVP Kultura

II wojna światowa, Francja. Paryż wkrótce zostanie wyzwolony przez siły alianckie. Szykujący się do odwrotu Niemcy planują zgromadzenie najważniejszych dzieł sztuki z francuskich muzeów i przewiezienie ich do swojego kraju. Akcję nadzoruje pułkownik von Waldheim (Paul Scofield), wielki miłośnik i znawca sztuki. Dzieła mają zostać wywiezione specjalnym pociągiem. Tymczasem kustoszka muzeum panna Villard (Suzanne Flon) prosi o pomoc pracownika kolei i jednocześnie członka ruchu oporu, Paula Labiche’a (Burt Lancaster). Ma on zatrzymać pociąg...

Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać

21:55 - TVP Historia

Wiosna, 1945 r. Brat 20-letniego Mieczysława Dziemieszkiewicza (Krzysztof Zalewski-Brejdygant), pseudonim „Rój”, zostaje zamordowany przez żołnierzy sowieckich. Mężczyzna był dowódcą oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu. Mieczysław Dziemieszkiewicz wraca w rodzinne strony, gdzie wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Przez kolejne sześć lat dowodzi oddziałem partyzanckim, kontynuując walkę z okupantem o wolną Polskę, a także siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Tymczasem komunistyczne władze próbują za wszelką cenę namierzyć i zlikwidować wroga. W roli głównej debiutujący na wielkim ekranie Krzysztof Zalewski-Brejdygant - utalentowany muzyk i wokalista.

Poniedziałek - 9 marca 2020 r.

Kursk

22:00 - Canal+ Film

W sierpniu 2000 roku rosyjska marynarka wojenna organizuje pierwsze od przeszło dziesięciu lat ćwiczenia floty. Na Morzu Barentsa pojawia się trzydzieści okrętów, trzy regularne łodzie podwodne i jedna stanowiąca przedmiot dumy całej Floty Północnej - K-141 Kursk. Wykonana ze stali mierzy długość dwóch piłkarskich boisk oraz wielkość dwóch jumbo jetów. Mijają dwa dni pomyślnych manewrów, kiedy dochodzi do tragedii. Ma miejsce eksplozja tak silna, że zostaje odnotowana przez sejsmografy zlokalizowane na Alasce. Gigantyczna łódź podwodna osiada na dnie. W środku dwudziestu trzech ocalałych z liczącej sto osiemnaście osób załogi w ciemności i ze stale zmniejszającymi się zapasami tlenu musi walczyć o życie. Grozi im śmierć zarówno przed uduszenie, jak i zamarznięcie, mają również ograniczone zasoby żywności. Tymczasem Rosja odmawia przyjęcia pomocy w akcji ratunkowej proponowanej przez zachodnie państwa. Jednym z dowódców sztabów oferujących wsparcie jest brytyjski komandor David Russell (Colin Firth). Przez kolejne dziewięć dni marynarze oczekują na ocalenie, a ich rodziny przeżywają dramat, w tym Tanya Averin (Léa Seydoux), żona jednego z uwięzionych mężczyzn. Film oparty jest na faktach. Upamiętnia największą katastrofę w dziejach rosyjskiej marynarki. Zdjęcia zrobiono we francuskim porcie w Tulonie, ponieważ rosyjskie Ministerstwo Obrony nie udostępniło własnych portów. Scenariusz bazuje na książce Roberta Moore’a „A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy”. Reżyser, Thomas Vinterberg, jeden z twórców artystycznego manifestu Dogma 95, znany jest głównie dzięki filmom dramatycznym, takim jak „Festen” oraz „Polowanie”.

Wtorek - 10 marca 2020 r.

Kobieta w Berlinie

20:10 - Ale Kino+

Kwiecień 1945 roku. Klęska Niemiec na frontach II wojny światowej staje się faktem. Berlina bronią zdziesiątkowane oddziały Wehrmachtu i Volkssturmu. Wkrótce żołnierze Armii Czerwonej wkraczają do miasta. W piwnicy jednej z kamienic ukrywają się kobiety i kilku starszych mężczyzn, którzy zdołali przeżyć nocne naloty i ostrzał artyleryjski. Jest wśród nich trzydziestoletnia dziennikarka, Anonyma (Nina Hoss), która dzieli los innych pozostawionych bez opieki niemieckich kobiet. Wielokrotnie zgwałcona i upokorzona postanawia wykorzystać przewagę, jaką jest jej znajomość języka rosyjskiego, i znaleźć sobie protektora. Radziecki major, Andriej Rybkin (Yevgeni Sidikhin), początkowo jest zaskoczony ofertą Niemki, ale z czasem między nim a Anonymą rodzi się głęboka więź. Oficer okazuje się kulturalnym i wrażliwym mężczyzną. Ich romans z zazdrością obserwuje zakochana w swoim dowódcy Masza (Aleksandra Kulikova). Scenariusz został oparty na pamiętniku Marty Hillers (1911-2001), która między 20 kwietnia a 22 czerwca 1945 roku spisywała wydarzenia rozgrywające się po wkroczeniu Rosjan do Berlina, a przede wszystkim gwałty dokonywane przez żołnierzy Armii Czerwonej na niemieckich kobietach.

Środa - 11 marca 2020 r.

Rocketman

18:55 - HBO 2

Reginald Dwight (Taron Egerton), po latach znany jako Elton John, pochodzi z niewielkiej angielskiej miejscowości. Już od wczesnego dzieciństwa wykazuje niesamowite zdolności muzyczne. Zachwyca wszystkich grą na pianinie. Nie ma jednak wsparcia ze strony swoich rodziców, matki Sheili Eileen (Bryce Dallas Howard) i ojca (Steven Mackintosh), który opuszcza rodzinę, gdy chłopiec ma kilkanaście lat. Tylko babcia wierzy, że wnuk zrobi karierę. Swój talent Reginald szlifuje w Królewskiej Akademii Muzycznej. Bliska przyjaźń z Berniem Taupinem (Jamie Bell) owocuje we wspólną współpracę nad wieloma przebojami. Piosenkarz cieszy się ogromną sławą i uznaniem w świecie muzyki. Zmaga się jednak z uzależnieniem, które zaprowadza go na terapię odwykową. Taron Egerton za swoją rolę otrzymał Złoty Glob. Utwór „(I’m Gonna) Love Me Again”, wykonany przez Eltona Johna i Tarona Egertona, został nagrodzony Oscarem w kategorii „Najlepsza piosenka”. Za reżyserię odpowiada Dexter Fletcher, twórca „Bohemian Rhapsody” - musicalu o Freddiem Mercurym.

Czwartek - 12 marca 2020 r.

McImperium

20:45 - TVP2

Charyzmatyczny Ray Kroc (Michael Keaton) marzy o odniesieniu sukcesu w biznesie. Niestety, każdy jego pomysł okazuje się porażką. Obecnie mężczyzna pracuje jako komiwojażer sprzedający miksery. Pewnego dnia otrzymuje zamówienie od nieznanej mu restauracji z Kalifornii. Tak poznaje Dicka (Nick Offerman) i Maca (John Carroll Lynch) McDonaldów - autorów nowatorskiego sposobu serwowania jedzenia. Trafia ono do gości zaledwie 30 sekund po złożeniu zamówienia. Ray jest zachwycony konceptem i namawia braci, by stworzyli sieć lokali w całych Stanach Zjednoczonych. Gdy gastronomiczne imperium się rozrasta, Ray zaczyna poszerzać zakres swojej władzy w firmie, stopniowo przejmując nad nią kontrolę.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz