Historia damskich butów na obcasie


Buty na obcasie, jakie znamy dzisiaj, są stosunkowo nowym wynalazkiem. Kiedyś obuwie miało być przede wszystkim maksymalnie wygodne, więc noszono wyłącznie modele na płaskiej podeszwie. Zmiana przyszła w XVI wieku.

Buty kiedyś – co się nosiło?

Buty na obcasie, XVIII w.

Jak nie trudno się domyślić, pierwsze na świecie buty wcale nie służyły do ozdoby stóp i poprawy ogólnego wizerunku, a spełniały wyłącznie funkcję ochronną. Buty miały chronić stopy przed zagrożeniami ze strony środowiska naturalnego – ostrymi przedmiotami, zimnem i zbytnio rozgrzanymi powierzchniami. Co prawda od najdawniejszych czasów ludzie starali się ozdabiać swoje elementy ubioru, ale niemal pewne jest, że w zamierzchłych czasach pierwsze buty nie były szczytem rzemieślniczego czy designerskiego kunsztu, a jedynie przedmiotem typowo użytkowym, którego zadaniem było spełnianie określonej funkcji.

Pierwsze buty na obcasie i ich przeznaczenie

Typowe buty na obcasie pojawiły się XVI wieku, ale co ciekawe, celem ich stworzenia wcale nie było dodanie centymetrów czy optyczne wyszczuplenie sylwetki. Pierwsze czółenka na obcasie były wyrabiane dla mężczyzn i nie w celu zagwarantowania wyższego poziomu estetyki, ale dla ułatwienia utrzymania nóg w strzemionach podczas jazdy konnej. „Obsługa„ strzemion nie należy do najprostszych, a obcasy w butach znacznie ją upraszczały. Wejście butów na obcasie do codziennego użytku wydaje się całkowicie naturalne i zrozumiałe – jeździec zsiadający z konia wkraczał na salony, chodził w butach zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. Krótko mówiąc, chodził w nich niemal przez cały czas, więc stały się one nieodłącznym elementem jego garderoby i tak się wszystkim ”opatrzyły”, że mogły łatwo wejść do powszechnego użytku.

Buty na obcasie stały się popularne wśród kobiet dopiero dekadę później i początkowo ich zdobycie wymagało udania się do wyspecjalizowanego szewca, zdjęcia miary i indywidualnego przygotowania odpowiedniego modelu. Dzisiaj taki scenariusz może się nam wydawać bardzo archaiczny, bo współczesne kobiety porównują i kupują buty w internecie, co trwa dosłownie chwilę, a dzięki bogatej ofercie na buty na obcasie w 7buty.pl mogą łatwo dopasować model spełniający wszystkie oczekiwania. Kiedyś zdobycie solidnych butów było znacznie trudniejsze, a na wiele par obuwia mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi ludzie.

Szpilki godne królowej Francji

Szpilki szczególnie upodobała sobie królowa Francji Katarzyna Medycejska, która nie tylko nie grzeszyła urodą, ale w dodatku była bardzo niska. Nie chcąc wyglądać w dniu swojego ślubu na czternastolatkę, zamówiła u weneckiego szewca ślubne buty na obcasie. Był to wtedy bardzo odważny krok, bo w tamtych czasach noszenie przez kobietę butów na obcasie w niepisany sposób klasyfikowało ją w gronie… pań lekkich obyczajów. Młodej królowej wcale to nie przeszkadzało, bo i nie mogło w żaden sposób wpłynąć na jej status, więc zdecydowała się włożyć czółenka i dodać sobie centymetrów. Buty na (drewnianych) obcasach nosiła też Królowa Elżbieta I, co zostało uwiecznione na sztychu z 1593 roku. W epoce baroku we Francji obcasy miały zwykle od 2 do 4 cali i były okrągłe oraz charakterystyczne dla burżuazji, ale niepewny w tamtych czasach stan tej klasy społecznej sprawiał, że samo noszenie obcasów mogło zdradzić przynależność do bogatszej warstwy społecznej i skończyć się śmiercią, więc niemal zaprzestano noszenia wysokich butów.

Czółenka – standard wśród nowoczesnego obuwia

Kobiety w szpilkach, Toronto, 1958

Prawdziwy rozkwit butów na obcasie zaczął się dopiero w XX wieku, kiedy to coraz bardziej wyzwolone kobiety zaczęły decydować o tym, co jest dla nich dobre i jak chcą wyglądać. Wyjście spod jarzma mężczyzn, przejęcie kontroli nad własnym życiem i wyznaczanie prywatnych upodobań bardzo mocno odbiło się na świecie – coraz bardziej odważnej wtedy – mody. Pierwsza fabryka obcasów została otwarta w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, a pierwsze szpilki wymyślił nie kreator mody, a… fizyk. Popularność szpilek rosła z dekady na dekadę, a w latach 80. XX wieku wysokie czółenka stały się obowiązkowym elementem garderoby każdej kobiety. Dzisiaj te buty są dostępne w wielu różnych odsłonach – możemy kupić sandały na obcasie, klasyczne szpilki, nietypowe botki na obcasie oraz kozaki, a wybór kolorów, stylów i fasonów jest tak ogromny, że jednocześnie niemożliwy do opisania. Oferta na szpilki w 7buty.pl to tysiące modeli na obcasie, każda kobieta znajdzie coś dla siebie.

Im wyższe, tym ciekawsze, a im droższe, tym bardziej pożądane – takie są współczesne szpilki. Już sama Marylin Monroe powiedziała kiedyś, że nie wie, kto wynalazł szpilki, ale wszystkie kobiety wiele tej osobie zawdzięczają.

Artykuł powstał we współpracy z 7buty.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz