Historia opakowań tekturowych


Tektura i opakowania kartonowe przeszły dość długą drogę, zanim weszły do powszechnego użytku. Dość wspomnieć, że od czasów samego wynalezienia papieru do powstania jego pierwszej wytwórni w Europie minęło 1000 lat. Jakie były kroki milowe w rozwoju dziś dobrze nam znanych pudełek kartonowych?

Historia opakowań – od papieru do tektury

Papier towarzyszy naszej cywilizacji od około 107 r. n.e.  Z Chin, które są jego ojczyzną, zaczął rozprzestrzeniać się na resztę świata – do Azji i Europy. Był to proces długotrwały, liczący kilka wieków. Pierwsze europejskie wytwórnie papieru powstały dopiero na początku XII w., a w Polsce miało to miejsce jeszcze później, bo w 1491 roku. Jego pierwsze kreatywne wykorzystanie, w zmienionej formie, zaanektowała moda. W XVI wieku miętego papieru używano do tworzenia kryz – czyli sztywnych kołnierzy ozdabiających szyję. To właśnie kryzę uznać można za prekursorkę tektury, która, po kolejnych przemianach, stała się doskonałym materiałem na opakowania tekturowe.

Tektura falista – od kapelusza do pakowania przedmiotów

W 1856 roku, w Anglii, powstała pierwsza maszyna, która umożliwiała produkcję na większą skalę pomarszczonego, a w zasadzie pofalowanego papieru. Ten ponownie był wykorzystywany w branży odzieżowej – usztywniano przy jego pomocy kapelusze. Ale niecałe 20 lat później, tyle że w Stanach Zjednoczonych, Albert L. Jones skierował „wynalazek” na znane nam dziś tory. Karton falisty posłużył mu do opakowania i zabezpieczenia delikatnych przedmiotów, głównie butelek.

Pierwsze opakowania tekturowe

Od lat 70. XIX w., rozwój materiału, którym jest tektura, znacznie przyspieszył. Pojawiła się jej dwuwarstwowa i trzywarstwowa wersja, co znacznie zwiększało możliwości i funkcjonalność nowego materiału opakowaniowego. Na pierwszą tekturnicę czyli maszynę do produkcji tektury nie trzeba było długo czekać. Została opracowana w 1895 roku. Pierwsze pudełka kartonowe, wykonane z tego materiału, posłużyły do zapakowania płatków zbożowych i powstały w 1905 roku.

Projektowanie opakowań

Producenci dóbr, którzy od tej pory mieli do dyspozycji dobre opakowania, świetnie zabezpieczające ich produkty, szybko zdali sobie sprawę z innych oferowanych przez nie możliwości. Funkcje opakowań kartonowych rozszerzyły się o przenoszenie komunikatów reklamowych, kiedy w 1909 r. zaczęto nanosić na nie pierwsze nadruki.

Produkcja i projektowanie opakowań wykonanych z tektury nabrały jeszcze większego rozmachu na początku lat 50. XX w., kiedy powstała Europejska Federacja Producentów Tektury. Dzięki stworzeniu przez Federację katalogów konstrukcyjnych i platformy wymiany informacji, ekologiczne opakowania tekturowe zaczęły znajdować coraz szersze zastosowanie w wielu branżach.

Artykuł powstał we współpracy z trategic-packaging.com/pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz