Niewielki wzrost czytelnictwa w Polsce. W 2019 39% Polaków przeczytało co najmniej 1 książkę


Biblioteka Narodowa opublikowała nowe dane dotyczące czytelnictwa w Polsce. W 2019 r. 39% Polaków przeczytało co najmniej 1 książkę. Jest to wzrost o 2% w porównaniu z rokiem 2018.

Lekki wzrost czytelnictwa w 2019 r.

W 2019 r. czytelnictwo w Polsce wyniosło 39%, tylu Polaków przeczytało co najmniej 1 książkę. Dla porównania w 2018 r. poziom czytelnictwa wynosił 37%, a w 2017 r. 38%.

Przywiązanie do papieru

Nadal zdecydowanie wśród czytelników dominują książki papierowe – publikacje w tej formie wymieniło 98% czytelników (39% w całej populacji), e-booki wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Z kolei 6% czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki.

Co i kogo czytają Polacy?

W 2019 roku najpopularniejsze były przede wszystkim książki kryminalne i sensacyjne, w tym zwłaszcza thriller psychologiczny. Z klasyki literatury pięknej w masowym obiegu czytelniczym znajdują się stale dwaj autorzy: Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.

Do najpopularniejszych autorów w 2019 należeli: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Andrzej Sapkowski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Blanka Lipińska, B.A. Paris, Bolesław Prus, Heather Morris, Danielle Steel, Jakub Żulczyk oraz Harlan Coben.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz