Śmieci sortowali już mieszkańcy starożytnych Pompejów


Badacze starożytnych Pompejów odkryli, że ich dawni mieszkańcy sortowali śmieci. Poza murami miasta składowali hałdy odpadów, by następnie je segregować i ponownie wykorzystać. Co pokazuje, że recykling nie jest współczesną ideą. 

Widok Pompei, litografia, Friedrich Federer z 1850 r.

Profesor Allison Emmerson, amerykańska archeolog, który jest członkiem dużego zespołu pracującego w Pompejach powiedziała, że wzdłuż murów miasta znajdowały się sekcje, w których układano śmierci. Znajdowały się w nich elementy ceramiki i gipsu, które nadawały się do ponownego wykorzystania.

Początkowo badaczom wydawało się, że hałdy śmieci są pozostałościami po zniszczeniu miasta przez wulkan. Jednak dalsze badania pozwoliły postawić zupełnie inne wnioski. Naukowcy potwierdzili, że elementy z wysypisk były wykorzystywane jako materiał budowlany dla nowych budynków.

Emmerson wraz ze Stevenem Ellisem i Kevinem Dicusem z Uniwersytetu w Cincinnati odkryli, że część Pompejów została zbudowana ze śmieci. W ścianach budynków odnaleźli fragmenty połamanych amfor i kafelek, oraz zaprawy z odzysku. Poprzez użycie warstwy tynku ściany zbudowane ze śmieci z zewnątrz niczym nie różniły się od tych wykonanych z nowych materiałów.

Źródło: theguardian.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz