Profesor wart 6 milionów złotych. Padł rekord polskiego rynku aukcyjnego


Obraz Jana Matejki będący portretem prof. dr Karola Gilewskiego został sprzedany za sumę 5,9 milionów złotych. Jest to najdroższe w historii dzieło polskiego artysty sprzedane na aukcji w Polsce.

Portret prof. dr Karola Gilewskiego

Wylicytowany w Domu Aukcyjnym Polswiss obraz przedstawia Karola Gilewskiego, lekarza i działacza społecznego żyjącego w latach 1831-1871. Był światowej sławy specjalistą w dziedzinie laryngologii. Jako pierwszy w Polsce a trzeci w Europie przeprowadził zabieg laryngotomii, czyli przecięcia krtani w celu usunięcia polipów. W Krakowie kierował kliniką chorób wewnętrznych, a także pełnił funkcję dziekan wydziału lekarskiego oraz dyrektora zakładów klinicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarł przedwcześnie, zaledwie w wieku 39 lat na dur plamisty.

Rok po śmierci Karola Gilewskiego jego żona zamówiła u Jana Matejki obraz przedstawiający portret jej męża. Artysta znał osobiście zmarłego lekarza, gdyż był jego pacjentem. Ostatnia wzmianka o portrecie sprzed 2015 r. pochodziła z 1915 r., w tym okresie jego losy nie były znane.

Jednak polską artystką, która osiąga najwyższe ceny na światowych aukcjach jest Tamara Łempicka. W lutym jej obraz „Portrait de Marjorie Ferry” został sprzedany w Londynie za 82 mln zł. Inne dzieła Łempickiej również osiągały wysokie ceny aukcyjne. Za jej „La tunique rose” zapłacono 52 mln zł, a za „La Musicienne” 34 mln zł.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz