Kości mamuta, tura oraz prażubra odnaleziono w Warszawie


Podczas budowy nowych stacji warszawskiego metra zostały wykopane kości pradawnych zwierząt. Są to elementy szkieletu mamuta, tura oraz prażubra.

Mamut

Wykopaliska archeologiczne towarzyszą budowie stacji drugiej linii warszawskiego metra. Gdy pracownicy wykonawcy natrafią na pradawne znaleziska, te są zabezpieczane przez archeologów i zabierane z placu budowy. Szczątki trafiły do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Tym razem przy stacji Brudno odkryto czaszkę prażubra z dwoma rogami, których rozpiętość wynosi aż 90 cm. Natomiast na stacji Zacisze odkryto dwa fragmentów kości stanowiące szkielet prażubra bądź tura. Także na tej samej stacji znaleziono fragment ciosu mamuta bądź słonia leśnego. Zwierzęta te występowały na terenie Polski w okresie epoki lodowcowej.

Prażubr wymarł 6 tys. lat temu, z kolei mamuty wyginęły ok. 8-10 tys. lat temu. Z kolei tury zniknęły z ekosystemu Europy w średniowieczu, pojedyncze osobniki przetrwały do XVI w.

Źródło: metro.waw.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz