Przeminęło z wiatrem powróciło do HBO. Platforma do filmu dodała krytyczne materiały


Dwa tygodnie temu z internetowej platformy HBO Max został usunięty oscarowy film „Przeminęło z wiatrem”. Teraz WarnerMedia przywróciła film, ale wraz z krytycznym komentarzem, na który składają się dodatkowe materiały wideo. 

Kadr z filmu „Przeminęło z wiatrem”

Władze platformy uznały, że  sposób przedstawienia niewolnictwa w filmie jest błędny. Dlatego uznały, że film powinien zostać usunięty z HBO Max do czasu dodania komentarza potępiającego rasizm i wyjaśniającego kontekst produkcji.

Film powrócił już na platformę, a na krytyczny komentarz składają się trzy materiały wideo. Składają się na nie opinia filmoznawcy Jacqueline Stewart z Uniwersytetu w Chicago, debata o kulturowym i społecznym znaczeniu filmu oraz film dokumentalny o Hattie McDaniel, która za drugoplanową rolę Mammy otrzymała Oscara, jako pierwsza czarnoskóra aktorka.

Film „Przeminęło z wiatrem” został zekranizowany w 1939 r. i opowiada historię Scarlett O’Hara, będącą beztroską i bogatą córką plantatora z południa Stanów Zjednoczonych, która wikła się w burzliwy związek z Rhettem Butlerem. Tłem dla wątku głównych bohaterów jest okres wojny secesyjnej, której jedną z przyczyn był spór o niewolnictwo między północnymi a południowymi stanami.

* * *

Kliknij tutaj i zobacz najnowsze informacje, zapowiedzi, zwiastuny i inne przygotowane przez nas materiały ze świata filmów historycznych i kostiumowych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz