Kobiety na gdańskich kartach historii, czyli Michał Ślubowski o czarownicach, mieszczkach i pokutnicach


Wydana w 2020 roku, w Gdańsku, 215 stron, 7 rozdziałów, wstęp i bibliografia, Wydawnictwo Marpress, To przekrój anatomiczny pierwszej książki Michała Ślubowskiego pt. „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”.

Żartobliwie można domniemywać, iż Ślubowski chciał ubiec potencjalne recenzentki, bądź recenzentów, bowiem wstęp książki liczy sześć stron i właściwie, jeśli spojrzeć na jego treść z  przymrużeniem oka, to odbiera ona „chleb’’ tym, którzy chcieliby ideę książki opisać. We wstępie autor zawarł skompresowane opisy poszczególnych rozdziałów oraz wyjaśnił termin „herstoria’’, który w kontekście książki jest bardzo istotny. Zacytujmy zatem autora, aby przybliżyć słuszny zamysł, który towarzyszył Ślubowskiemu przy twórczym pisaniu:

„Chociaż wiele wokół nas się zmienia – metody leczenia, stan wiedzy, możliwości technologiczne, krajobraz – podstawowe ludzkie potrzeby, pragnienia i lęki pozostają, jak widać, takie same. Dawni gdańszczanie stawiali czoła problemom, które znane są także współczesnym. Ta książka poświęcona jest gdańskim kobietom różnych epok. Szkice historyczne nie pretendują do bycia zalążkiem monografii, moim celem nie jest też wyprowadzanie daleko idących wniosków.”

Książka Ślubowskiego niesie w sobie losy wielu bohaterek, nie tylko dawnych, ale i współczesnych.W pewnym stopniu bycie bohaterką owej książki przekłada się na bohaterstwo dnia codziennego, przeszłego i dzisiejszego. Dlaczego? Ponieważ autor przybliża życiorysy kobiet, które były i są niezwykłe, działały, bądź działają niecodziennie, niekonwencjonalnie (np. działalność społeczna wciąż jeszcze postrzegana jest niekiedy jako swego rodzaju dziwaczność) lub co „najwyżej’’ wzbudzały i wzbudzają zdziwienie (czasem zazdrość) w swojej społeczności.

Oto wybrane przeze mnie trzy książkowe bohaterki i trzy różne zakresy ich działalności:

Anna, seksworkerka, mniszka. To postać fikcyjna, jednak będącą symbolem losu zapewne wielu dawnych gdańszczanek, jak zaznacza Ślubowski.

Luiza Kulmus- Gottsched, poetka, pisarka, tłumaczka. Jej los dobitnie wskazuje, że w związku najważniejszy jest szacunek względem siebie.

Aleksandra Wieliczko, działaczka społeczna, opiekunka przedwojennego cmentarza, prowadząca  na facebooku fanpejdż Cmentarz Ujeścisko-Wonneberg Friedhof.

Oczywiście, bohaterek jest więcej, a ich życiorysy są dodatkowo przyczynkiem do opowieści o wielu, arcyciekawych aspektach gdańskości, miejskiej codzienności czy specyfiki grodu nad Motławą. Te osoby, które sięgną po „Czarownice, mieszczki, pokutnice’’ przeczytają m.in. o Freischulen, ogrodzie botanicznym na Brabanku, czarnej magii, gdańskiej tożsamości, ulicy Koci Gaj czy dawnej, gdańskiej modzie. Książka obfituje w liczne cytaty historycznych druków, starannie dobrane ilustracje, a także bogatą bibliografię, z którą niewątpliwie warto się zapoznać.

Książka Ślubowskiego jest potrzebną, rzetelną oraz ciekawą pozycją w zakresie dziejów gdańskich kobiet. Dobrze jest ją mieć, przeczytać, a także zainspirować się ostatnimi słowami autora i szukać owych setek, kolejnych historii, bo w Gdańsku, jak powszechnie wiadomo, jest wciąż wiele do odkrycia:

„Chociaż zacytowałem wypowiedzi jedynie kilku współczesnych gdańszczanek, które pielęgnują gdańską tożsamość i dziedzictwo, podobnych historii można by znaleźć setki: od badaczek związanych z gdańskimi uczelniami, przez miejskie przewodniczki, aktywistki, artystki. Również polityczki – od 2019 roku wiodącą rolę w aglomeracji trójmiejskiej pełni Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska i jednocześnie pierwsza kobieta piastująca najwyższy miejski urząd w ponadtysiącletniej historii Gdańska.”

Michał Ślubowski

Michał Ślubowski - absolwent Wydziału Historycznego UG, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie. Twórca strony Gedanarium  poświęconej historii Gdańska i życiu jego mieszkańców. Otrzymał stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2019), współpracuje z wieloma instytucjami kultury w mieście.

Książka dostępna również jako e-book.

Tekst: Dominika Ikonnikow, iBedeker

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz