VII Warszawskie Dni Kawaleryjskie 2020


Warszawskie Dni Kawaleryjskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędą się już po raz siódmy. Podczas tegorocznej edycji będziemy obchodzić 100 rocznicę powstania i wymarszu kawalerzystów 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich na front, podczas pamiętnej wojny polsko- bolszewickiej w roku 1920.

W dniach od 31 lipca do 2 sierpnia 2020 roku kawalerzyści - ochotnicy przeniosą gości w magiczne lata 20, aby ponownie cieszyć się klimatem przedwojennej Warszawy. Dni Kawaleryjskie to święto, które co roku zmienia Łazienki Królewskie nie do poznania. Spacerowicze podziwiają galowe umundurowanie, tradycje kawalerzystów oraz pełne elegancji konie pułkowe. Wśród atrakcji planuje się pokazy musztry konnej oraz Mazowieckie Klasyfikacje Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari, w tym tak niecodzienne konkurencje jak władanie szablą i lancą. Tegoroczna, wyjątkowa w swej istocie, celebracja stulecia trwania 3 Pułku w historii Rzeczypospolitej, rozpocznie się 31 lipca, zawodami w Jeździeckim Klubie Sportowym w Umiastowie – siedzibie Szwadronu. Zaplanowane są dwie konkurencje kawaleryjskich zawodów konnych: ujeżdżenie i cross.

Ponadto zapraszamy na Otwarte Kawaleryjskie Zawody Strzeleckie o Puchar 100-lecia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w piątek od godziny 14.00 do 22.00 i sobotę od 10.00 do 20.00. Zawody są otwarte i podzielone na trzy konkurencje. Zapraszamy na strzelnice U27 nieopodal Umiastowa. Dla dzieci przygotowano osobne konkurencje z broni sportowej. Do wygrania piękne puchary i atrakcyjne nagrody.

Pierwszy dzień pułkowego święta zakończy złożenie kwiatów pod tablicą z nazwiskami poległych Szwoleżerów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W drugim dniu uroczystości na terenie Jeździeckiego Klubu Sportowego w Umiastowie, o godzinie 9.00, planowane jest rozpoczęcie konkursu skoków przez przeszkody Militari, do których zgłosili się zawodnicy z całej Polski. Będzie to niepowtarzalna okazja obserwacji połączenia żołnierskiego kunsztu jeździeckiego z dostojeństwem wspaniałych koni. Popołudniem, 1 sierpnia, od godziny 15.00, Szwadron Honorowy im. płk. Jana Kozietulskiego pojawi się przed Ermitażem, na terenie Łazienek Królewskich. Odbędzie się tam oficjalny pokaz konny, który historią sięga przedwojennej Polski. Będzie to swoisty przedsmak tego, co czeka nas w kolejnych godzinach, to właśnie zawody władania lancą i szablą przeniosą uroczystości nie tylko na grunt turniejowy, ale będą odwołaniem się do najlepszych kawaleryjskich tradycji i zmysłowości polskiego oręża.

Niedziela 2 sierpnia rozpocznie się Mszą Św. w Parafii Katedralnej Kościoła Polskokatolickiego pod wezwaniem Świętego Ducha w Warszawie, przy ul. Szwoleżerów 4, w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Leona Kozietulskiego, ceremonii będzie towarzyszyć odsłonięcie tablicy, która uczci pamięć żołnierzy. Kwintesencją żołnierskiej tradycji będzie uroczysty apel na Tarasie Pałacu na Wyspie, w czasie którego zasłużeni dla Pułku szwoleżerowie i żołnierze z Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej zostaną uroczyście uhonorowani odznaczeniami, zaś kadetom Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Leona Kozietulskiego zostaną nadane barwy pułkowe - czyniąc ich szwoleżerami. Podsumowanie dnia i uroczystości zakończy odsłonięcie wystawy plenerowej, któremu towarzyszyć będzie pożegnalny pokaz konny.

Program

Piątek, 31 lipca 2020 r.

10.30 Zawody Militari - Ujeżdżenie
Jeździecki Klub Sportowy Umiastów, ul. Umiastowska 72 C, Umiastów
15.00 Zawody Militari - Cross
Jeździecki Klub Sportowy Umiastów
18.00 Zawody Militari - Strzelanie
Strzelnica U 27 , ul. Umiastowska 27, Ożarów Mazowiecki
14.00 - 22.00 Otwarte kawaleryjskie zawody strzeleckie o Puchar 100-lecia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich
Strzelnica U 27, ul. Umiastowska 27, Ożarów Mazowiecki

Sobota, 1 sierpnia 2020 r.

8.00 Zawody Militari - Skoki przez przeszkody
Jeździecki Klub Sportowy Umiastów, ul. Umiastowska 72 C, Umiastów
10.00 - 20.00 Otwarte kawaleryjskie zawody strzeleckie o Puchar 100-lecia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich
Strzelnica U 27, ul. Umiastowska 27, Ożarów Mazowiecki
15.00 Pokaz konny Szwadronu Honorowego oraz gra edukacyjno - historyczna
Łazienki Królewskie, teren zielony za Ermitażem
16.00 Zawody Militari - Władanie lancą
Łazienki Królewskie, teren zielony za Ermitażem
17.00 Uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17.05 Zawody Militari - Władanie szablą
Łazienki Królewskie, teren zielony za Ermitażem
18.30 Ceremonia dekoracji uczestników zawodów Militari o Puchar 100-lecia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich
Łazienki Królewskie, teren zielony za Ermitażem
21.00 Uroczysta kolacja wraz z ceremonią dekoracji zwycięzców Mazowieckich Kwalifikacji Kawaleryjskich
Mistrzostw Polski Militari w tym:
- VI Memoriału rtm. Olgierda i Jerzego Staniszkisów
- Konkursu o puchar 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich
- I Memoriału rtm. Jerzego Bilwina

Niedziela, 2 sierpnia 2020 r.

11.00 Msza Św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych szwoleżerów 201 - 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego
Parafia Katedralna Kościoła Polskokatolickiego pw. Świętego Ducha, ul. Szwoleżerów 4, Warszawa
12.00 Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy 201 / 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego
Parafia Katedralna Kościoła Polskokatolickiego pw. Świętego Ducha. Po ceremonii odsłonięcia zostaną złożone kwiaty.
13.30 Uroczysty apel przed Pałacem na Wyspie
Łazienki Królewskie, Taras Pałacu na Wyspie
14.45 Otwarcie wystawy plenerowej i poczęstunek
Łazienki Królewskie, teren zielony za Ermitażem
15.30 Pokaz konny Szwadronu Honorowego oraz gra edukacyjno - historyczna
Łazienki Królewskie, teren zielony za Ermitażem
17.00 Ceremonia dekoracji zwycięzców:
- Gry edukacyjno - historycznej
- III Otwartych kawaleryjskich zawodów strzeleckich
Łazienki Królewskie, teren zielony za Ermitażem
21.00 Uroczysta kolacja wraz z ceremonią dekoracji zwycięzców Mazowieckich Kwalifikacji Kawaleryjskich
Mistrzostw Polski Militari w tym:
- VI Memoriału rtm. Olgierda i Jerzego Staniszkisów
- Konkursu o puchar 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich
- I Memoriału rtm. Jerzego Bilwina

Gdzie i kiedy?

Miejsce: Warszawa, Umiastów, Ożarów Mazowiecki
Data i godzina:  31 lipca - 2 sierpnia 2020 r.
Szczegóły: facebook.com

Kalendarz i mapa wydarzeń historycznych

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu, w którym zebraliśmy mnóstwo informacji o terminach tegorocznych: rekonstrukcji, turniejów, pokazów, festiwali, zlotów i innych imprez historycznych. Tam też znajduje się udostępniona mapa, na której zaznaczyliśmy lokalizacje wszystkich zebranych przez nas wydarzeń. Dzięki mapie łatwo znajdziesz ciekawe wydarzenie historyczne w Twojej okolicy.

Patronaty i promocja

Wszystkich organizatorów przedsięwzięć historycznych zapraszamy do zakładki patronat medialny. Znajdują się tam informacje o tym jak zgłosić nam historyczne imprezy, które chcielibyście by nasz portal objął swym patronatem medialnym. Niezależnie od patronatu możecie wysyłać nam informacje o imprezach, zdjęcia lub relacje z wydarzeń, które chętnie opublikujemy. O wydarzeniach możecie także powiadomić nas na dedykowanej temu grupie na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz