Ludzie i Bogowie. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 historycznego serialu TVP


Serial „Ludzie i bogowie„ przedstawia wydarzenia związane z oddziałem o kryptonimie ”Pazur”, działającego w czasie II wojny światowej w Warszawie, w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Serial emitowany jest w każdą niedzielę w TVP1 o godzinie 20:15.

Kadr z serialu „Ludzie i Bogowie” / fot. Olaf Tryzna, Marcin Kustra, TVP

Ludzie i Bogowie odcinek 1

(niedziela 13 września, godz. 20:15 TVP1)

Rok 1941. Po klęsce kampanii wrześniowej porucznik Zaręba ps. „Onyks” i kapral Korzeniewski ps. „Dager” udają się do Warszawy i rozpoczynają tam z pozoru zwyczajne życie. W tajemnicy jednak angażują się w działalność Związku Walki Zbrojnej. Wskutek nakazu sądu kapturowego wykonują wyrok na Igo Symie. Sytuacja ta prowadzi do coraz większych represji na ludności cywilnej. Matka Dagera trafia do Pawiaka. Synowie kobiety za wszelką cenę próbują ją stamtąd wyciągnąć.

Ludzie i Bogowie odcinek 2

(niedziela 20 września, godz. 20:15 TVP1)

Dager z pomocą Wagi wydostaje matkę z Pawiaka. Dalej wymierza sprawiedliwość na własną rękę. W sklepie Tylko dla Niemców zabija szupowca odpowiedzialnego za aresztowanie Wandy. W domu Szamały zaś strzela do szmalcownika. Tutaj poznaje Żydówkę Różę, której postanawia pomóc. Tymczasem Wydział Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu za samowolne zabijanie Niemców skazuje Dagera na karę śmierci. Tylko ze względu na trwającą wojnę wyrok nie zostaje wykonany i konspirator ma szansę się zrehabilitować. Dowództwo podejmuje decyzję o powołaniu patrolu o kryptonimie Pazur zajmującego się likwidacją agentów i zdrajców. Tworzą go Dager i Onyks. Na początek dostają zadanie pozbycia się konfidentów Kulawca i Kmicica.

Ludzie i Bogowie odcinek 3

(niedziela 27 września, godz. 20:15 TVP1)

Niemcy coraz częściej likwidują lokale konspiracyjne. Władze ZWZ dochodzą do wniosku, że wrogowie przechwytują grypsy z Pawiaka. Okazuje się, że od pewnego czasu działa tam nieznany im kanał dostarczania grypsów. Dager, narażając życie, dostaje się do więzienia i rozpracowuje skład nowej komórki. Sąsiad Jadwigi pisze donos, w którym ujawnia, że rodzina Komanów ukrywa Żydówkę. Bracia Korzeniewscy przejmują anonim.

Ludzie i Bogowie odcinek 4

(niedziela 4 października, godz. 20:15 TVP1)

Józef, Onyks i Dager ostrzegają Kurkę i Waleta, że za zdradę grozi im śmierć. Mężczyźni jednak wypierają się kolaboracji z nieprzyjacielem. Okazuje się, że pułkownik Kuzyn, który odbierał od nich przysięgę, jest na usługach Niemców. Dager uczestniczy w strzelaninie w restauracji Akwarium. Na miejscu ginie współpracownik Kuzyna, Biały. Generał Grot nakazuje wstrzymać się z wykonaniem wyroku na pułkowniku, póki nie przyjdą informacje z Londynu. Gdy rząd na uchodźstwie daje do zrozumienia, że nie ma nic wspólnego z akcją Klosz, komendant podpisuje rozkaz egzekucji Kuzyna.

Ludzie i Bogowie odcinek 5

(niedziela 11 października, godz. 20:15 TVP1)

Ludzie i Bogowie

Serial przedstawia wydarzenia związane z oddziałem o kryptonimie „Pazur„. Jego pierwowzorem był słynny oddział bojowy kontrwywiadu o kryptonimie ”Wapiennik”, który powstał w 1941 r., a jednym z jego głównych zadań była likwidacja osób skazanych wyrokami sądów podziemnych. Wydarzenia, o których mowa w serialu zainspirowane zostały prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz