8 kryminałów Agathy Christie idealnych na urlop


Kto nie przeczytał do tej pory ani jednej książki królowej kryminałów powinien jak najszybciej nadrobić zaległości! Jej powieści kryminalne to klasyki, które spodobają się zarówno fanom tego gatunku, jak i osobom, które do tej pory uważały kryminały za literaturę gorszej kategorii. Specjalnie dla was wybraliśmy 5 powieści osadzonych w klimatach wakacyjnych i 3 klasyki, które trzeba znać (i nie jest to „Morderstwo w Orient Expressie”!).

Zabójstwo Rogera Ackraoyda

Kryminał, za który Christie zapłaciła wysoką cenę – została na jakiś czas wyrzucona ze związku pisarzy kryminałów. Trudno się dziwić, skoro pisząc tę książkę złamała jedną z podstawowych zasad pisania tego typu powieści. Jak na ironię, obecnie książka zajmuje 5 miejsce na liście 100 najlepszych powieści kryminalnych według Stowarzyszenia Pisarzy Powieści Kryminalnych (ang. CWA). W historii występuje najsłynniejszy detektyw stworzony przez pisarkę, Hercules Poirot – i wydaje się, że tym razem może nie podołać zadaniu.

I nie było już nikogo

Książka znana też pod nieużywanym dziś tytułem: „Dziesięciu małych murzynków”. Klasyk, który trzeba znać i kolejne z zaskakujących zakończeń. Na małej wyspie w odpowiedzi na tajemnicze zaproszenie pojawia się dziesięciu gości. Pierwszego dnia odsłuchują nagrania, na którym tajemniczy gospodarz oskarża ich o zbrodnie. Już wkrótce ginie pierwszy z gości. Czy tajemniczą wyspę zamieszkuje ktoś jeszcze, czy też morderca zginął wraz ze swoimi ofiarami na wyspie? Pozycja obowiązkowa dla fanów kryminałów. Miejsce 19. na liście CWA. Książka, którą trzeba mieć na półce - do kupienia np. na https://skupszop.pl/ksiazki/kryminal-sensacja-thriller-145918.

ABC

Jeśli uważacie się za mistrzów dedukcji, musicie sięgnąć po tę książkę. Klasyczny kryminał w stylu Agathy Christie z ulubionym detektywem-Belgiem. Ktoś morduje osoby w porządku alfabetycznym i wyzywa do pojedynku na logikę myślenia słynnego Herculesa Poirota. Jaki jest klucz dobierania ofiar i kim tak naprawdę jest morderca? Jedna z trudniejszych do rozwiązania historii napisanych przez królową kryminałów.

Śmierć na Nilu

Książka idealna dla wszystkich, którzy choć raz spędzili wakacje w Egipcie i się zachwycili, a obecna sytuacja nie pozwala im na wyjazd. Wakacyjne klimaty rejsu na Nilu w pierwszej połowie XX wieku – czy jakiś kryminał mógłby być bardziej odpowiedni na wakacje niż ta historia o zamordowaniu pięknej, bogatej, świeżopoślubionej młodej kobiety? Hercules Poirot nie daje się wywieść w pole i jak po nitce do kłębka dochodzi do rozwiązania tej zawiłej intrygi.

Karaibska tajemnica

Jeśli tak jak my tęsknicie za egzotycznymi wakacjami, mała karaibska wysepka z urokliwym hotelem prowadzonym przez młode zakochane w sobie małżeństwo to kryminał idealny dla was! Jest plaża, ciepła woda oceanu, piękne kobiety, urocze bungalowy i emocjonujące wieczorki taneczne. A w cieniu tych rajskich wakacji zbrodnia, którą rozwiązać pomaga starsza pani hobbystycznie zajmująca się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych.

Zakończeniem jest śmierć

Christie to nie tylko rewelacyjne postacie detektywów, wśród których prym wiodą oczywiście Hercules Poirot i panna Marple, ale też odrębne powieści. Szczególnie polecamy na wakacje historię egipskiej rodziny żyjącej w kraju nad Nilem w czasach faraonów. Śmierć pięknej, młodej żony nestora rodu, a następnie kilka innych morderstw, których rozwiązanie jest tak nieprawdopodobne, że czytelnik jest wręcz przekonany o ingerencji egipskich bóstw – tę książkę czyta się jednym tchem! Jest to kolejna powieść Christie na liście CWA, tym razem na 83 pozycji.

Uśpione morderstwo

Młoda żona przeprowadza się do domu, w którym zaczynają dręczyć ją koszmary. Widzi morderstwo – kobietę duszoną przez jakiegoś mężczyznę. Czy te sceny są tylko wybujałą wyobraźnią młodej, znerwicowanej kobiety? A może widzi ona swoją przyszłość? W rozwiązaniu tej, na pozór absurdalnej historii, pomaga niezawodna panna Jane Marple. Jest to też ostatnia książka, w której występuje ta urocza staruszka.

Morderstwo w Mezopotamii

Agatha Christie była żoną archeologa – i  tej książce jest to zdecydowanie widoczne. Detale, z jakimi autorka opisuje pracę na stanowisku archeologicznym pozwala z detalami wyobrazić sobie miejsce, w którym dokonuje się okropna zbrodnia – ginie żona archeologa, której grozi uznany za zmarłego mąż. Czy mordercą jest faktycznie były małżonek, a może ktoś w tej sposób rozwiązuje porachunki z wcześniejszego życia zmarłej?

Artykuł powstał we współpracy z skupszop.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz