Zwycięzcy 13. Edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019


W warszawskich Łazienkach odbyła się w środę uroczystość wręczenia nagród w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele niemal wszystkich wyróżnionych i nagrodzonych instytucji. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował sekretarz stanu Jarosław Sellin oraz wiceminister Magdalena Gawin. 

Wydarzenie Historyczne Roku 2019 / fot. muzhp.pl

Wyniki konkursu ogłoszono pod koniec czerwca ale ze względu na sytuację epidemiologiczną nagrody wręczono dopiero teraz. Przypomnijmy, że w kategorii wydarzenie pierwsze miejsce otrzymały „Obchody 100 - lecia I Powstania Śląskiego„ zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, za najlepszą wystawę internauci uznali ekspozycję „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz„ w berlińskim oddziale Instytutu Pileckego, a w kategorii edukacja zwyciężyła strona internetowa ”Powstańcy Śląscy” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu oraz Archiwum Państwowe w Katowicach.

W II etapie internauci wybrali zwycięzców z listy 15 wydarzeń historycznych wybranych przez jury z blisko 200 zgłoszonych projektów.

Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępne jest filmowe ogłoszenie wyników oraz prezentacja laureatów:

Podczas uroczystości Jarosław Sellin mówił o szerokich działaniach ministerstwa w zakresie inwestowania w politykę i pamięć historyczną. Przypomniał o budowie nowoczesnych muzeów np. otwartym niedawno Muzeum w Sulejowku oraz powstającym gmachu Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli i tworzeniu nowych „instytucji pamięci„. Mówiąc o propagatorskiej roli konkursu Wydarzenie Historyczne Roku Sellin powiedział: „Plebiscyt WHR jest przedsięwzięciem wyjątkowym i godnym szczególnej uwagi„ podkreślając, że dzięki konkursowi ”następuje mobilizacja społeczności lokalnych, co przyczynia się do lepszego poznania wydarzeń historycznych oraz instytucji, które biorą udział w konkursie.”

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro mówił m.in.„na naszym pokoleniu ciąży obowiązek opowiedzenia historii swoim głosem, w sposób nowoczesny. Musimy tę opowieść zrobić dla przyszłych pokoleń”. Podobnie szef konkursowego jury prof. Andrzej Szczerski podkreślił rolę nowego opowiedzenia historii także w kontekście międzynarodowym. Obaj mówili o bardzo wysokim poziomie przedsięwzięć zgłoszonych do plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

Zwycięzcy w trzech kategoriach odebrali statuetki autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Macieja Zychowicza a pamiątkowe dyplomy wszyscy finaliści.

Pozostałe projekty z finałowej piętnastki:

KATEGORIA „WYDARZENIE”

- Otwarcie 22 listopada 2019 r. historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie po odbudowie z wojennych ruin i utworzenie w nim nowoczesnej instytucji kultury (Gmina Miejska Głogów)

- Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z wydarzeniami towarzyszącymi (Muzeum Narodowe w Krakowie)

- „Rok Wazowski 2019” w Zamku Królewski w Warszawie - Muzeum (Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum)

- „Zawołani po Imieniu” – edycja 2019 (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)

KATEGORIA „WYSTAWA”

- „Dzieje złotego” (Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka)

- „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” (Muzeum Archeologiczne w Krakowie)

- „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP)

- „SAPIENTIA AEDIFICAVIT SIBI DOMUM Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach” (Muzeum Zamkowe w Malborku)

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”

- Box „100 na 100” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)

- Edukacyjna aplikacja mobilna „Być Polakiem w Breslau„ (Ośrodek ”Pamięć i Przyszłość”)

- „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu)

- „Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury”. Nowa platforma cyfrowa zbiory.mnk.pl (Muzeum Narodowe w Krakowie)

Plebiscyt cieszy się prestiżem i zainteresowaniem mediów. W tym roku zostało zgłoszonym prawie dwieście projektów, które przesłali organizatorzy zarówno z kraju, jak i z ośrodków polonijnych z zagranicy, z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie niemal 50 tys. internautów.

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Partnerzy: historia.org.pl, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Darczyńca: Fundacja Orlen

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Historia, Sieci, wSieci Historii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz