Ciekawostki na temat historii oświetlenia


Obecnie nie potrafimy obejść się bez światła. Jego obecność jest tak powszechna, że trudno wyobrazić sobie, że mogłoby go nie być. Jednak nie zawsze tak było. Oświetlenie ma swoją bardzo długą historię i do czasu lamp i żarówek LED przeszliśmy bardzo długą drogę. Nowoczesne oświetlenie LED poprzedzało wiele sposobów na zażegnanie ciemności.

I stała się jasność...czym jest światło i ciemność?

Mówiąc o oświetleniu nie sposób nie odnieść się do ciemności. Dwie skrajności, które się uzupełniają. Podchodząc do zagadnienia od strony naukowej stwierdzić trzeba, że stan całkowitej ciemności występuje wyłącznie w teorii. Stefan-Boltzmann określa, że do uzyskania stanu absolutnej ciemności potrzeba temperatury w granicach zera bezwzględnego i możliwe jest to do osiągnięcia tylko przez ciało idealnie czarne. Mnogość założeń sprawia, że w warunkach naturalnych stan ten jest nieosiągalny. Każdy bowiem żywy organizm będzie generował promieniowanie podczerwone (poprzez emisję ciepła).

Dlaczego światło jest tak ważne?

Choć dziś może nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak duże znaczenia ma dla nas światło, to jego rola jest nie do ocenienia. Potrzeba rozproszenia mroku wiąże się z uzyskaniem bezpieczeństwa. Mrok wywoływał strach, był polem dla zwidów i nieuzasadnionego lęku. W ciemnościach zawsze czaiło się zło. Poza kwestią uczuć pradawnych ludzi dochodziło do tego również realne zagrożenie np. przed dzikimi zwierzętami. Światło poszerza również możliwości działania nie tylko na okres gdy jest jasno, zwiększają się więc możliwości aktywności ludzkiej po zmroku.

Początki historii oświetlenia

Początek oświetlenia datuje się na 300 000 lat p.n.e. Miało to być użycie ognia na terenie Chin. Od tego momentu przez tysiąclecia ogień towarzyszył ludziom polepszając ich warunki życia. Był to moment przełomowy. Poza jasnością ludzie uzyskali wtedy możliwość przygotowywania potraw na ogniu. Przestali być bezradni wobec ciemności, mogli dłużej utrzymywać swoją aktywność. Wiązało się to z umiejętnością rozniecania ognia. W Afryce i Eurazji nastąpiło to ok. 100 000 lat p.n.e. Wzbudzenia iskry oraz umiejętność podtrzymywania ognia zmieniło na zawsze podejście człowieka do mroku.

Sztuczne oświetlenie - od ogniska po świecę

Umiejętność rozpalania ognia była dla człowieka kluczowa, jednak z czasem pojawiła się chęć przemieszczenia ze źródłem światła. Obserwując ogień człowiek rozpoznał jego właściwości i zachowanie. Konsekwencją jest łuczywo, które uznaje się za pierwsze przenośne źródło światła. Po nim przyszła kolej na wzbogaconą wersję, którą była pochodnia. Kolejne pojawiły się świece olejne (kaganki), które znane były już w 10 w.p.n.e.

Od ogniska po oświetlenie LED

Wiek XVIII to udoskonalanie lamp olejnych, kolejny wiek przyniósł początki lamp gazowych oraz wynalezioną przez Łukasiewicza w 1853 r. lampę naftową. Przełomem było jednak wynalezienie pod koniec wieku żarówki. Od tego momentu historia oświetlenia nabrała tempa. Dziś możemy cieszyć się nowoczesną technologią ledową. Oświetlenie LED to aktualnie najlepszy sposób na rozświetlenie ciemności. Odpowiada na aktualne potrzeby ludzi, jest energooszczędne i bezpieczne dla środowiska.

Żarówki LED, lampy, taśmy LED - nowoczesne sposoby na oświetlenie

Dziś mamy mnóstwo możliwości na zyskanie światła. Oświetlenie LED należy do najpopularniejszych. Można wybierać w rodzajach elementów oświetleniowych. Żarówki LED, lampy czy taśmy LED. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że wszystkie służą do oświetlania zarówno domów i mieszkań, jak i instytucji. Dzięki oświetleniu LED bezpiecznie można oświetlić także tereny zewnętrzne, ulice, parki itp. W zasadzie możliwości na chwilę obecną są nieograniczone, a branża oświetleniowa wciąż się rozwija. Ciężko więc wyobrazić sobie, jak przed wiekami człowiek skazany był wyłącznie na ciemność.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz