Historia marmuru we wnętrzach


Marmur to skała składająca się z krystalicznego kalcytu lub ewentualnie dolomitu. Jest efektem przeobrażenia wapieni. Marmur znany jest od czasów klasycznych, już starożytni Grecy znali i cenili jego zalety. Do dziś oglądać można ruiny Partenonu czy świątyni Zeusa, przy których wykorzystywano marmur. A jak jest dziś, czy materiał ten jest nadal wykorzystywany?

Zastosowanie marmuru

Diana z Wersalu w Galerii Kariatyd w Luwrze wykonana jest z marmuru / fot. CC-BY-SA 2.5

Do podstawowych zastosowań już od początku stosowania marmuru należało wykorzystanie go do celów budowlanych, rzeźbiarskich czy architektonicznych. Zależało to od jego rodzaju, bowiem w zależności, z jakich skał pochodzi, jego właściwości mogą się różnić. Wyróżniamy wiele rodzajów marmuru, które charakteryzują się określoną barwą i mogą pochodzić z odmiennych lokalizacji. W rzeźbiarstwie ceniono marmur za miękkość, która ułatwiała nadawanie kształtu, jednorodność, sporą odporność oraz niski współczynnik załamania światła.

Marmur do zastosowań dekoracyjnych

Obecnie używa się marmuru do tych samych celów co dawniej. Być może wzrosła rola dekoracyjna tego materiału i więcej osób może sobie pozwolić na jego zastosowanie. Ze względu na wysokie walory estetyczne marmur doskonale sprawdza się do zastosowań stricte dekoracyjnych, ale można z powodzeniem łączyć jego zalety i funkcjonalność.

Marmur - do czego można go wykorzystać w aranżacjach?

Marmurowy Dziedziniec to dziedziniec pałacu wersalskiego wystawiony przez Ludwika XIII w 1623 r. / fot. CC-BY-SA 2.0

Architekci i projektanci bardzo chętnie aranżują wnętrza z wykorzystaniem marmuru. Najczęściej można go spotkać na schodach, może posłużyć także jako dekoracja na ścianie (to częściej w projektach komercyjnych). Bardzo popularne jest wykorzystanie go do wykonania blatów np. kuchennych. Duże powodzenie marmuru w funkcji dekoracyjnej wynika z jego pięknego wyglądu.

Marmuru nie da się pomylić z innym materiałem choćby ze względu na charakterystyczne żyłki, które znajdują się w strukturze marmuru. Jest to bardzo efektowne i stanowi jego zaletę. Nawet marmury, które powstały z tej samej skały nie są jednorodne i różnią się od siebie. Stanowi to o jeszcze jednej ważnej cesze - oryginalności. Specyfika materiału przekłada się na chętne wykorzystywanie. Przedstawimy jedno z ciekawszych, naszym zdaniem, zastosowań marmuru - marmurowe lampy.

Czy lampy z marmuru są funkcjonalne?

Wielu z Was zastanawia się zapewne, czy wykonanie lampy z marmuru jest w ogóle możliwe i czy taki model może być funkcjonalny. Otóż mamy dobre wieści! Poza oryginalnym designem lampy marmurowe są tak samo użyteczne jak inne modele. Specjalne technologie wykorzystane do ich produkcji pozwalają w pełni zachować to, co w lampie najcenniejsze - światło.

Znane i cenione lampy designerskie z marmuru

Choć wykorzystanie marmuru do produkcji oświetlenia nie jest mocno popularne, tym bardziej wyjątkowe są modele marek, które zaryzykowały i podjęły się tego mało typowego zadania. A efekty są więcej niż znakomite. Lampy marmurowe cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane do większych, komercyjnych przestrzeni, ale prezentują się równie efektownie w domowym zaciszu. Do najpopularniejszych firm, które w swojej ofercie mają nietypowe lampy wykonane z marmuru, należą: Abigali, Flos i Italux.

Marmurowe kolekcje - oświetlenie dla każdego

Abigali oferuje kolekcję Marble Stone, która zawiera bardzo duży wybór lamp z marmuru. Są to lampy wiszące, stołowe, kinkiety. Ekskluzywne lampy można więc zastosować w formie dekoracji praktycznie w każdym pomieszczeniu. Minimalistyczne lampy designerskie inspirowane naturą to oryginalne modele, w których nie znajdziemy identycznych egzemplarzy. Zastosowanie niemieckiej technologii produkcji pozwala na dobre przenikanie światła przez szlachetny kruszec. Lampa pełni swoją funkcję i jest przy tym bardzo ciekawa.

Marmur został wykorzystany także przez projektantów marki Italux w kolekcji Vilai. Podstawa lamp wykonana jest z marmuru, dzięki czemu modele nabierają eleganckiego charakteru. Ciekawe połączenie czyni z serii Vilai interesującą propozycję, którą warto rozważyć przede wszystkim do nowoczesnego wnętrza. Biel i złoto lub złoto w połączeniu z czernią tworzą udaną kompozycję. Kiedy do tego zestawienia dodamy ekskluzywny marmur, mamy pewność, że lampy Italux zachwycą odbiorców.

Ostatnim przykładem wykorzystania marmuru w oświetleniu jest marka Flos. W kolekcji Captain wykorzystano marmur do stworzenia podstawy lamp. Seria ta zapewnia solidne i gwarantujące bezpieczeństwo podstawy z marmuru, które są także ozdobą modeli. Gwarantuje także nowoczesny design i funkcjonalność. Dołączenie przez markę Flos elementów marmurowych do projektu było strzałem w dziesiątkę, lampy nabrały dzięki temu głębszego wyrazu i charakteru.

Artykuł powstał we współpracy z swiatlolux.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz