„Wielkie sekrety arcydzieł sztuki” - J. Łenyk Barszcz, P. Barszcz - recenzja


W strukturze dzieła sztuki nieraz artyści starali się przekazać widzowi ukryte znaczenie swoich prac. Ich odczytanie i interpretacja po dziś dzień stanowi podstawę badań dla historyków sztuki i jej miłośników. 

Joanna Łenyk Barszcz i Przemysław Barszcz zaproponowali czytelnikowi podróż przez czas, prezentując na łamach książki 18 wybranych, tytułowych „arcydzieł” z wielu epok. W Wielkich sekretach arcydzieł sztuki znajdziemy zarówno znane powszechnie obiekty jak obrazy Jana van Eycka, Petera Breughla, Vincenta van Gogha czy Edwarda Muncha.  Zaskoczeniem z pewnością będzie koreański podręcznik do medycyny z ery nowożytnej czy malowidło naskalne z Australii. Nie można podzielić ich kategoriami, gdyż pośród obrazów znajdziemy „artefakt” (Kryształowa czaszka, treść podrozdziału książki wyjaśnia cudzysłów użyty przez autora recenzji - red.aut.), jak i świątynię (Sagrada Familia). Dominują arcydzieła malarskie, zarówno znane powszechnie, jak i prace polskich autorów.  Nieoczywistość, jako klucz doboru, nie jest również jednorodna- dotyczy ukazanych informacji o wyobrażeniach dot. zjawisk naturalnych, przedmiotach zaginionych czy wyprzedzających swój czas, albo ukrytych znaczeń, dostrzegalnych dla osób posiadających klasyczny warsztat badacza sztuki. 

Co warto zaznaczyć, autorzy w biogramach nie przedstawiają związków zawodowych z dyscyplinami naukowymi, takimi jak historia i historia sztuki. Należy rozpatrywać proponowaną pracę raczej jako tekst pasjonatów, aniżeli specjalistów z dziedziny. To też jest zauważalne w przypadku bibliografii zamieszczanych na końcu rozdziałów, krótkich, z pewnością selektywnych. Dochodzą do tego relacje do których należy podchodzić z pewną dozą dystansu, choćby dotyczące tronu Karola Wielkiego,
w którego posiadaniu miał znaleźć się Bolesław Chrobry. To najpoważniejsze elementy, które umniejszają w pewnym stopniu wartość książki z perspektywy naukowej. 

Nie zmienia to faktu, że język obydwu autorów jest najmocniejszą stroną pracy. Brak potoczyzmów, popularnonaukowy charakter języka i bezpieczne prowadzenie narracji- każdy rozdział o podobnej konstrukcji- od przybliżenia biografii autora dzieła lub okoliczności jego powstania, przez kontekst epoki po strukturę dzieła. Każdy z rozdziałów zamknięty na kilku stronach sprawia wrażenie reporterskiej relacji, którą jako samodzielny tekst można zamieścić na łamach czasopisma popularnego lub popularnonaukowego. 

Całość publikacji przygotowano w formacie znanym z dotychczasowych wydań „Frondy”. Cennym uzupełnieniem są ilustracje, dynamizujące lekturę poprzez ich umieszczenie w rozdziałach jak ich grupowanie w przedziałach pomiędzy rozdziałami. 

Wielkie sekrety arcydzieł sztuki może nie należą do wybitnych publikacji, ale z pewnością obudzą zainteresowanie opisanymi w książce obiektami by przyjrzeć się im na własne oczy lub zaczerpnąć dodatkowych informacji. Jest to też przyjemna lektura, która może służyć oderwaniu od literatury fachowej komuś, kto potrzebuje relaksu. 

Tytuł: Wielkie sekrety arcydzieł sztuki

Autor: Joanna Łenyk Barszcz, Przemysław Barszcz

Wydawnictwo: Fronda

Rok wydania: 2021

ISBN: 978-83-8079-576-1

Ilość stron: 351

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 54,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz