Noc Muzeów w Białymstoku 2021. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów w Białymstoku 2021 odbędzie się w nocy z 15 na 16 maja 2021 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać białostockie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Z powodu pandemii wizyty w muzeach będą związane ze ścisłym reżimem sanitarnym. Część wydarzeń może także odbywać się online.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Program Nocy Muzeów w Poznaniu 2021:

GALERIA ARSENAŁ, ul. A. Mickiewicza 2, www.galeria-arsenal.pl
18.00 – 24.00 Noc meteorów w Galerii Arsenał, Gazeta Dzieci, Wystawy otwarte, Warsztaty SEPPO (online www.galeria-arsenal.pl/edukacja/romans-z-kosmosem)
Organizator: Galeria Arsenał

MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU, ul. Węglowa 1, www.sybir.bialystok.pl
od 20.00
Zupełnie nowa strona Muzeum (online www.sybir.bialystok.pl)
Z okazji Nocy Muzeów, Muzeum Pamięci Sybiru pokaże się z zupełnie nowej strony - strony internetowej. Znajdą się tam pierwsze informacje na temat otwarcia Muzeum, które zaplanowano na 17 września br. Za pośrednictwem strony już w sierpniu będzie można kupić bilety wstępu na wystawę. W specjalnie zaprojektowanej zakładce poświęconej zbiorom Muzeum zobaczyć będzie można także część zgromadzonych dotąd eksponatów.
Za kulisami budowy Muzeum Pamięci Sybiru (online www.sybir.bialystok.pl, www.youtube.com/user/muzeumpamiecisybiru)
Podczas prezentacji uchylony zostanie rąbek tajemnicy jej powstania, dzięki czemu można będzie dowiedzieć się jaką drogę przechodzi eksponat od momentu trafienia do Muzeum przez konserwację aż po umieszczenie w gablocie. Zdradzone zostanie także, co pojawi się na wystawie oprócz eksponatów ujawniając, jak tworzona była część scenografii.
Organizator: Muzeum Pamięci Sybiru

MUZEUM WOJSKA, ul. J. Kilińskiego 7, www.mwb.com.pl
9.30 – 17.00
„Więcej światła!”
godz. 10.00 i 12.00 zwiedzanie wystaw z latarkami (Oprowadzanie jednej rodziny o danej godzinie. Zapisy: tczyzewski@mwb.com.pl)
„Zdążyć przed północą”
Sprzedaż pakietów gadżetów w promocyjnych cenach. Do sprzedaży wprowadzono też Muzealnego Blind Boxa, którego zawartość pozostanie tajemnicą, aż do otwarcia paczki!
„To, co za oknem”
Od zmroku, w oknach Muzeum od ulicy J. Kilińskiego będzie można podziwiać specjalnie przygotowane i podświetlone eksponaty.
„Białostockie epizody” (online www.facebook.com/muzeumwojska)
Kolejny odcinek cyklu przygotowany wraz z Panem Andrzejem Lechowskim.
„Noc Muzeów. Korespondencyjnie”
Kilka tysięcy białostoczan otrzyma kartki pocztowe z pozdrowieniami i informacjami od Muzeum Wojska.
Organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku

KSIĄŻNICA PODLASKA IM. Ł. GÓRNICKIEGO, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A, www.ksiaznicapodlaska.pl
19.00 Film „Sekretne życie książek. Epizod 1”, ukazujący drogę książki od zakupu do momentu, gdy trafi ona do rąk Czytelnika (online www.facebook.com/ksiaznicapodlaska).
22.00 Film „Rękopisy„ – o ”skarbach”, znajdujących się w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej (online www.facebook.com/ksiaznicapodlaska).

14.05.2021 – 21.05.2021
Filia nr 1 Książnicy Podlaskiej (ul. Dobra 12) w poniedziałek, środę, czwartek i piątek, w godz. 10.00 – 18.00 oraz we wtorek w godz. 11.00 – 19.00 zaprasza do obejrzenia wystawy „Białystok w książce, grafice i fotografii”.
15.05.2021 – 22.05.2021
Filia nr 4 (ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4) zaprasza do obejrzenia wystawy książek historycznych dla dzieci „Biblioteczne opowieści na Noc Muzeów”. Wystawę można oglądać w poniedziałek, czwartek i piątek, w godz. 10.00 – 18.00, we wtorek w godz. 11.00 – 19.00 oraz w sobotę w godz. 10.00 – 15.00.
13.05.2021
Filia nr 5 (ul. K. Pułaskiego 96) zaprasza grupy przedszkolne na „Bajkowe czytanie książek”. Zajęcia odbędą się o godz. 9.30 i 11.00, zapisy pod numerem tel. 85 74 80 124. Ilość miejsc ograniczona.
7.05.2021 - 21.05.2021
Filia nr 8 (ul. W. Witosa 34) zaprasza do obejrzenia wystawy książek „Książkowe bestsellery na ekranie”. Wystawę można oglądać w poniedziałek, środę, czwartek i piątek, w godz. 10.00 – 18.00 oraz we wtorek w godz. 11.00 – 19.00.
14.05.2021-28.05.2021
Filia nr 9 (ul. Gajowa 73) od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00 – 17.00 zaprasza do obejrzenia wystawy: „Najstarsze…, Nietypowe…, Niesamowite… wydawnictwa w zbiorach Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej”.
Organizator: Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego oraz filie

PODLASKI INSTYTUT KULTURY, ul. św. Rocha 14 - plac przed Spodkami, www.pikpodlaskie.pl
17.00 – 22.00 Warsztaty robienia lampionów
Instruktorzy Podlaskiego Instytutu Kultury pokażą jak z niepotrzebnych pojemników i słoiczków, przy odrobinie wyobraźni i wykorzystaniu pasmanterii można zrobić ładne i przydatne lampiony. PIK zaprasza całe rodziny. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać swój lampion i zabrać go ze sobą do domu.
22.00 – 22.30 Koncert grupy wokalnej ZPiT „Kurpie Zielone”
Grupa wokalna Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” zaprasza na wieczorny, nastrojowy koncert pod gwiazdami. Będzie można usłyszeć pieśni z Podlasia, Kurpi i Suwalszczyzny 
w artystycznych opracowaniach.
Organizator: Podlaski Instytut Kultury

PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ, ul. Leśna 7, Wasilków, www.skansen.bialystok.pl
19.00 – 21.00 Gra terenowa „witamy w skansenie” (Wymagane wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa pod numerem telefonu: 509 336 816 lub na adres: edukacja@pmkl.pl)
Poszczególne punkty gry powiązane są tematycznie z wystawami muzealnymi i zagadnieniami, prezentowanymi w skansenie. W każdym punkcie pracownik muzeum objaśni zadanie, opowie o kontekście danego zagadnienia, będzie nadzorował wykonane zadanie i zdecyduje o ilości przyznanych punktów. Po odwiedzeniu wszystkich etapów gry i zebraniu punktów na kwestionariuszu uczestnicy otrzymują nagrody – upominki w postaci wydawnictw i pamiątek muzealnych.
Organizator: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

MUZEUM PODLASKIE, Ratusz, Rynek Kościuszki 10, www.muzeum.bialystok.pl
18.00 wszystkich nieposiadających Facebooka zapraszamy na stronę internetową, gdzie prowadzona będzie relacja live www.muzeum.bialystok.pl.

18.00 Muzeum Podlaskie w Białymstoku 
Zaproszenie na Noc Muzeów (online www.facebook.com/MuzeumPodlaskie)

18.30 Muzeum Ikon w Supraślu

NIEBO NA ZIEMI – wernisaż wystawy (online www.facebook.com/MuzeumIkonSuprasl/)
Wystawa prezentuje ikony i prace ikonograficzne sióstr Iłarii i Agnieszki z pracowni ikonograficznej na Świętej Górze Grabarce.

19.00 Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego
FORTECE NA BAGNACH – dyskusja (online https://www.facebook.com/Dzia%C5%82-Archeologii-Muzeum-Podlaskiego-100160014964555)
Prezentacja najstarszych założeń obronnych odkrywanych dziś na Podlasiu. Poruszone będą zagadnienia związane zarówno z samymi wynikami prac badawczych, jak i społeczno-ekonomiczną interpretacją fenomenu bagiennych fortec. W dyskusji wezmą udział badacze zjawiska – Adam Wawrusiewicz i Aleksander Piasecki. Wydarzenie będzie zaproszeniem na wystawę czasową w Ratuszu, której wernisaż odbędzie się w czerwcu.

19.30 Muzeum Historyczne w Białymstoku
CO SŁYCHAĆ W MUZEUM? (online: https://www.facebook.com/MuzeumHistoryczneBialystok
https://www.youtube.com/channel/UCvevQXz8HsJqjTTlDLXYs-w
https://www.instagram.com/muzeum.historyczne.bialystok/)
Fabularyzowana opowieść o dźwiękach. W filmie utrzymanym w klimacie tajemniczości główne role odegrają dźwięki wydawane przez poszczególne zabytki znajdujące się na wystawie stałej w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Filmowi towarzyszyć będą publikacje w mediach społecznościowych Muzeum Historycznego, na Facebooku i Instagramie.

20.00 Dział Sztuki Muzeum Podlaskiego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku
OKNO ZE SZTUKĄ – Ratusz, Rynek Kościuszki 10, (www.facebook.com/MuzeumPodlaskie)
Gdy będą Państwo spacerowali po Rynku Kościuszki, zachęcamy do zajrzenia do okien Ratusza, gdzie od godziny 20.00 będą pojawiać się eksponaty, które na co dzień znajdują się w muzealnych magazynach. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie były eksponowane!

20.30 Muzeum w Tykocinie
NIEBO, PANIE MAGISTER – widowisko online na podstawie fragmentów powieści Czesława Straszewicza pt. „Mojżesz”. Premiera wydarzenia na Facebooku Muzeum w Tykocinie oraz w serwisie YouTube (www.facebook.com/muzuemwtykocinie)

21.00 Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku
DYPLOMY 2020/2021 – oprowadzanie po wystawie (online www.facebook.com/MuzeumRzezbyAlfonsaKarnego)
Wirtualna prezentacja prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz rozmowy o sztuce i twórczości z młodymi artystami. DYPLOMY 2020/2021 są drugą edycją powstałą w trudnych warunkach pandemii. Pomimo niedogodności obecnego czasu tegoroczne prace są zróżnicowane plastycznie, technicznie i technologicznie; reprezentują cztery specjalizacje: tkaninę artystyczną, techniki druku artystycznego, techniki rzeźbiarskie i realizacje intermedialne. Tematy tegorocznych prac dyplomowych to: MASKA, INSPIRACJA REGIONEM I INSPIRACJA ARTYSTĄ.

21.30 Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
OGRODOWE ROZRYWKI – podcast (online www.facebook.com/MuzeumPodlaskie)
Moda, która pojawiła się w na dworze króla Ludwika XIV, sprawiła, że w XVIII wieku ulubionym miejscem spotkań i zabaw dworskiego towarzystwa stał się ogród. Słuchacze podcastu dowiedzą się, że w letniej rezydencji Jana Klemensa Branickiego w Choroszczy, podobnie jak we francuskim Wersalu, w naturalnej scenerii parku wystawiano sztuki teatralne, opery, urządzano koncerty, tańce i bankiety pod gołym niebem.

22.00 Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim
KOLORY PODRÓŻY. MALARSTWO ALEKSANDRA SZTURMANA (1869–1944) – oprowadzanie kuratorskie po wystawie (online www.facebook.com/Muzeum-Obojga-Narod%C3%B3w-w-Bielsku-Podlaskim-106611057644254)
Wystawa jest prezentacją obrazów Aleksandra Szturmana znajdujących się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tematem przewodnim ekspozycji są podróże artysty do najciekawszych miejsc Europy.
Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz oddziały

MUZEUM NA WĘGLOWEJ, ul. Węglowa 8, www.motoretro.org.pl
19.00 – 24.00 Noc Muzeów w Muzeum Na Węglowej
Organizator:  Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki MOTO RETRO

BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. ROCHA, ul. Ks. A. Abramowicza 1 (wieża kościoła – wejście przy zakrystii)
20.00 – 24.00 Panorama Miasta nocą z punktu widokowego wieży Bazyliki Mniejszej pw. Św. Rocha – pomnika historii
Organizator: Stowarzyszenie SOS dla kościoła Św. Rocha w Białymstoku

UNIWERSYTECKIE CENTRUM PRZYRODNICZE IM. PROFESORA ANDRZEJA MYRCHY, ul. Ciołkowskiego 1J, www.centrum.uwb.edu.pl
20.00 – 20.45 „Nietoperze – nocni łowcy”
Prelekcja dra Janusza Kupryjanowicza (online https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ad4b63d26fe1c42a9ad1a3f2a436fb894%40thread.tacv2/1620193536238?context=%7b%22Tid%22%3a%2276762ec9-1fab-4dce-86c4-ccae9ca8333d%22%2c%22Oid%22%3a%2259be37cc-3863-407d-aa51-05df241a0b15%22%7d)
Organizator: Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy

UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU, ul. J. Kilińskiego 1, www.umb.edu.pl
18.00 – 24.00 „Poza szlakiem czyli tajemnice Pałacu Branickich” (wszystkie wydarzenia odbywać się będą online na stronie oraz w mediach społecznościowych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji):
18.00 Premiera filmu „Radowe dziewczyny”. Film ukazuje historię odkrycia radu i jego ogromnej popularności w kosmetyce, wodolecznictwie czy radiologii. Akcja dzieje się w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, a w poszczególne role wcielili się pracownicy Muzeum.
18.30 Intrada, Thomas Simpson, XVI/XVII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO – Fundacja Cantio - Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
19.00 „Pokoje łazienkowe, cerkiew czy sala wykładowa czyli historia Auli Kolumnowej w Pałacu Branickich”. Odkrywamy historię kolejnej części Pałacu - znajdującej się w lewym skrzydle Auli Kolumnowej, na co dzień dostępnej studentom UMB, a kryjącej wiele interesujących historii oraz dzieł sztuki.
19.30 Die Nachtigall, William Brade, XVI/XVII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO – Fundacja Cantio - Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
20.00 Premiera filmu „Poza szlakiem czyli tajemnice Pałacu Branickich” , stworzonego specjalnie na tegoroczną Noc Muzeów. Na filmie zaprezentujemy najciekawsze miejsca i eksponaty głównej siedziby UMB – Pałacu Branickich, znajdujące się poza tradycyjną trasą zwiedzania. Będzie to okazja do zajrzenia do gabinetu Rektora czyli dawnych Pokoi Złotych, niedawno odrestaurowanego Pokoju Królewskiego, Sali Senatu i wielu innych przestrzeni. Opowiemy o wybitnych dziełach sztuki kryjących się w pałacowych apartamentach, autorstwa m.in. M. Reintza, L. Slendzińskiego czy T. Bołoza.
20.30 Suita F::Entrée, Sarabanda, Menuet, Bouree, Christian Friedrich Witt, XVII/XVIII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO – Fundacja Cantio - Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
21.00 „Obraz Józefa Zimmermana w Pałacu Branickich”. Opowiemy o historii międzywojennego obrazu J. Zimmermana przedstawiającego Sfinksy w Ogrodzie Branickich oraz odkryjemy miejsce jego eksponowania.
21.30 Menuet, Anthony Holborne, XVI w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO – Fundacja Cantio - Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
22.00 Film „Z wizytą w międzywojennym gabinecie stomatologicznym”. Jak był wyposażony gabinet stomatologiczny 100 lat temu? Które zabiegi najczęściej wykonywano? Kto wprowadzał w ruch wiertarkę stomatologiczną? O tym i wielu innych tajnikach pracy międzywojennego stomatologa opowiemy na filmie.
22.30 Taniec polski, Valentin Haussmann, XVI/XVII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO – Fundacja Cantio - Edukacja przez sztukę Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
23.00 „Widzimy się w Muzeum”, czyli zapraszamy na wirtualne zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB.
Organizatorzy: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Biuro Promocji i Rekrutacji. Partner: Fundacja CANTIO – Edukacja przez sztukę, Białystok

Więcej informacji tutaj.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz