Noc Muzeów w Bydgoszczy 2021. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów w Bydgoszczy 2021 odbędzie się 15 maja 2021 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać bydgoskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Z powodu pandemii wizyty w muzeach będą związane ze ścisłym reżimem sanitarnym. Część wydarzeń może także odbywać się online.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Komunikacja miejska podczas Nocy Muzeów w Bydgoszczy 2021:

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora Nocy Muzeów w Bydgoszczy 2021.

Program Nocy Muzeów w Bydgoszczy 2021:

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Wieczór w Muzeum

15 maja 2021 r., godz. 18:00 – 22:00

W maju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku, zamiast tradycyjnych obchodów Nocy Muzeów, MOB zaprasza na wyjątkowy, indywidualny, wieczorny spacer szlakiem obiektów i architektury muzealnej, który posłuży promocji naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Chętni na przygodę, mogą odbierać z muzealnych kas dedykowaną wydarzeniu mapkę wraz ze specjalnymi zadaniami oraz ciekawostkami, by sprawdzić, w jakich miejscach można poczuć historię Bydgoszczy oraz odkryć wyjątkowe zbiory Muzeum.

Tylko w dniu 15 maja na budynkach lub w oknach Muzeum pojawią się tajemnicze znaki i kody, dzięki którym zwiedzający trafią do świata historii, sztuki i techniki.

Do indywidualnego zwiedzania obiektów i wystaw zapraszamy w godz. otwarcia Muzeum
Wydarzenie „Wieczór w Muzeum” ma charakter imprezy plenerowej, nie uwzględnia zwiedzania wystaw
Mapki z zadaniami będą dostępne w kasach muzealnych
Pakiety służą do samodzielnego poruszania się po Bydgoszczy - szlakiem naszych budynków muzealnych. Liczba pakietów ograniczona, trzeba spieszyć się by być pierwszym !
Zagadki i działania dotyczą każdego z budynków MOB, ale tylko przy trzech spacerowicze mogą zlokalizować dodatkowe elementy, a wśród nich QR cody, dzieła sztuki, skrzynki do zabawy w geocaching.

Więcej informacji tutaj.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

W sobotę, 15 maja zapraszamy na Wielkie pranie u Państwa Misiów! Taką nazwę nosił film reklamowy marki Persil, nakręcony w latach 30. w Bydgoszczy. Nasze wydarzenie to jednak coś więcej. Mieszkańcy miasta na pewno kojarzą Misie z ulicy Długiej, które stały się w ostatnim czasie bardzo charakterystycznym elementem staromiejskiego krajobrazu. Tego dnia spotkacie je właśnie w muzeum.

Co dla Was przygotowaliśmy?

Misie z Cafe Kino zamieszkają w naszym muzealnym sklepie i będą na Was czekać. Każdy będzie mógł stać się częścią wyjątkowej scenki i zrobić sobie zdjęcie.
Przewodnicy przygotują nowy scenariusz oprowadzania – posłuchacie ciekawostek związanych z praniem, poznacie bydgoską historię Persila i zobaczycie ekspozycję przygotowaną specjalnie na ten jeden wieczór.
W muzeum odbywać się będą warsztaty z produkcji proszku do prania. Taki ekologiczny produkt elegancko zapakowany uczestnicy zabiorą ze sobą do domu.
Muzeum i sklep zostaną przejęte nie tylko przez pluszowe, ale również mydlane misie – te czekać będą na nowych właścicieli.
Zwiedzanie i warsztaty odbywać się będą co godzinę o 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 i 23:00

Cena biletu na samo zwiedzanie to 10 zł, pakiet zwiedzanie + warsztaty 17 zł – tylko po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 52 515 70 15.

Więcej informacji tutaj.

Galeria Wspólna

W Galerii Wspólnej, od 18:00 – 20:00 będzie można zwiedzać wystawę Piotra Gojowego pt. „Papier jako Materia Prima w grafice”.
Jest to obszerna prezentacja twórczości grafika, na co dzień związanego z Bydgoszczą i Toruniem. Na ekspozycji można zobaczyć prace z czterech serii, tworzonych na przestrzeni wielu lat — utrzymane w groteskowej konwencji monotypie i wklęsłodruki, geometryczne litografie, będące efektem eksperymentów z barwą oraz najnowszy cykl, w którym artysta ogranicza graficzny warsztat wyłącznie do papieru i prasy.
Zapraszamy do zwiedzania.
Galeria Wspólna
ul. Batorego 1/3
Bydgoszcz

Barka Lemara

Barka Lemara zaprasza na spotkanie z legendami szyperskimi!
Co pół godziny na pokładzie barki „Lemara” rozpocznie się specjalna wachta, podczas której odczytana zostanie opowieść związana z dziejami żeglugi na Brdzie, Wiśle i innych rzekach. Po wysłuchaniu legendy – zwiedzanie barki w małych grupach. Zapraszamy!
Zwiedzanie bezpłatne.
Godziny wydarzenia 20.30 – 22.00
Barka Lemara
ul. Spichlerna 1
Bydgoszcz

Więcej informacji tutaj.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz