Noc Muzeów w Kielcach 2021. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów w Kielcach 2021 odbędzie się 15 maja 2021 r. W jej ramach będzie można odwiedzić kieleckie muzea lub uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych w Internecie. 

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Program Nocy Muzeów w Kielcach 2021:

Muzeum Narodowe w Kielcach

Wydarzenia odbywać się będą na Facebooku Muzeum Narodowego w Kielcach.

godz. 18.00
Jakie historie skrywa Pałacyk Dyrektora Gimnazjum?
W grudniu 2017 roku Muzeum Narodowe w Kielcach zakupiło kompleks budynków znajdujący się vis-à-vis gmachu dawnej szkoły, obecnie siedziby Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Najważniejszą częścią zespołu jest pałacyk. Od 1886 roku pełnił funkcję domu dyrektorów, którzy nadzorowali proces rusyfikacji w kierowanej przez nich szkole. O tajemnicach i przeszłości budynku opowie Paulina Bies.

godz. 19.00
O miejscach na co dzień niedostępnych w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Marta Biegaj opowie o miejscach niedostępnych dla naszych gości. Pierwszym będzie pałacykowa wieża, z której rozciąga się przepiękny widok na okoliczne miejscowości, stanowiące niegdyś własność pisarza. Z wieży, w pogodne dni, można dostrzec ruiny zamku królewskiego w Chęcinach, oddalonego od Oblęgorka o 20 km. Drugie miejsce to biblioteka, zlokalizowana na piętrze muzeum, z charakterystycznym drewnianym balkonem, z którego widać prowadzącą do pałacyku aleję lipową. Co łączy oba te miejsca? Niegdyś to właśnie w wieży autor Trylogii przechowywał swój bogaty księgozbiór, o którym również Państwu opowiemy.

godz. 20.00
Dlaczego posłowie zniknęli na 150 lat?
Wschodnią fasadę Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich ozdabiały posągi posłów szwedzkich i moskiewskich. Podział na stronę szwedzką i moskiewską przenikał z fasady do wnętrz pałacowych, odwzorowując tematykę dekorujących je malowideł stropowych. W myśl założeń ideowych fundatora pałacu Jakuba Zadzika, pełniącego w latach 1629–1635 funkcję kanclerza wielkiego koronnego, posągi posłów w połączeniu z treścią malowideł stropowych były symbolem jego dokonań dyplomatycznych, tworząc z pałacu Pomnik Pokoju. Na skutek przebudowy pałacu kieleckiego na siedzibę Urzędu Gubernialnego w latach 1867–1872 posągi posłów zostały usunięte z murków parawanowych, szpecąc wizerunek kieleckiej rezydencji. Wkrótce osoby odwiedzające Dawny Pałac Biskupów Krakowskich czeka nie lada atrakcja, ponieważ posągi posłów powrócą na dawne miejsce, uatrakcyjniając architektoniczną dekorację pałacu. Więcej opowie Robert Pepaś.
Rekonstrukcja figur odbywa się w ramach projektu „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

godz. 21.00
O tajemnicy stropu ramowego
Prace konserwatorskie przy stropie ramowym „Pożar Ławry Troickiej” w Drugim Pokoju Senatorskim powoli zmierzają do finału. Już niedługo będzie można podziwiać pięć odnowionych obrazów w bogatych złoconych ramach wraz z ornamentalnym płaskorzeźbionym fryzem podstropowym. Jest tylko jeden problem – pomimo trudnych i mozolnych prac, trwających dwa i pół roku, wciąż brak tytułowej ławry. Jak to możliwe? O konserwacji oraz ikonografii stropu ramowego opowie główny konserwator MNKi Małgorzata Misztal.
Konserwacja odbywa się w ramach projektu „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

godz. 22.00
Emocje obrazu. Pracownicy MNKi o „Wieczornej tęsknocie” Wycinek paryskiej ulicy wieczorową porą. Ciemne kształty stapiają się z tłem.
Im dłużej obcujemy z obrazem tym więcej elementów nam on odsłania. Z pierwszego planu wyłania się postać. Czy jest smutna? Dlaczego stoi samotnie na wybrukowanej ulicy?
Mowa o tajemniczym i nieoczywistym nokturnie autorstwa Gustawa Gwozdeckiego.
Jak różnie obraz ten może być interpretowany przez kilka osób i jak inne emocje może on wywoływać, udowodnią pracownicy MNKi.

Więcej informacji tutaj.

Muzeum Historii Kielc

Tegoroczna Europejska Noc Muzeów w Muzeum Historii Kielc, z uwagi na obowiązujące przepisy sanitarne, odbędzie się  w formie transmisji internetowej. W sobotę 15 maja w godzinach od 20 do 22 zapraszamy do wirtualnego zwiedzania  wystaw czasowych: Podarunki. Depozyty. Odkrycia  i  Meteoryty  z kolekcji Krzysztofa Sochy. Zapoznanie się z najciekawszymi eksponatami umożliwią, przygotowane przez nas, filmy prezentujące najciekawsze eksponaty. Projekcja uzupełniona będzie komentarzem Marcina Kolasy, kuratora obydwu wystaw.  W trakcie spotkanie  ogłoszone zostaną wyniki, związanych  z wystawami, internetowych quizów. Transmisja odbędzie się na muzealnym Facebooku.

Więcej informacji tutaj.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Zapraszamy w sobotę 15 maja 2021 r. do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie na Europejską Noc Muzeów. Ekspozycja zostanie udostępniona w godzinach od 19.00 do 22.00. Zwiedzających prosimy o zabranie maseczek ochronnych.

Pozostałe oddziały  Muzeum Wsi Kieleckie: Dworek Laszczyków w Kielcach oraz Park Etnograficzny w Tokarni w tym roku zaangażują się w Noc Muzeów w formule online, zapraszamy na stronę www.mwk.com.pl (w sekcji: aktualności) oraz FB, gdzie odbędą się konkursy z nagrodami.

Więcej informacji tutaj.

Muzeum Zabawek i Zabawy

W Muzeum Zabawek i Zabawy będzie można dodatkowo zwiedzać w tym dniu bezpłatnie od godz. 17.00 do 20.00.

  • na wystawach jednocześnie może przebywać 20 osób oraz opiekunowie ekspozycji, przy czym regulowana będzie liczba osób mogących jednocześnie przebywać w poszczególnych, różniących się wielkością częściach ekspozycji,
  • obowiązuje zachowanie dystansu społecznego 2 metrów od drugiej osoby,
  • obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki ochronnej, także w obrębie dziedzińca muzealnego,
  • obowiązuje dezynfekcja rąk- płyn dezynfekujący dostępny na miejscu,
  • w przypadku dokonywania zakupów rekomendowane są transakcje bezgotówkowe,
  • wyłączona pozostaje możliwość korzystania z miejsc interaktywnych,
  • brak możliwości korzystania z szatni,
  • oczekiwanie na wejście do muzeum odbywa się na zewnątrz budynku,
  • na terenie Muzeum należy stosować się do uwag i poleceń obsługi Muzeum

Więcej informacji tutaj.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz