Noc Muzeów w Lublinie 2021. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie 2021 odbędzie się 15 maja 2021 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać lubelskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Z powodu pandemii wizyty w muzeach będą związane ze ścisłym reżimem sanitarnym. Część wydarzeń może także odbywać się online.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Komunikacja miejska podczas Nocy Muzeów w Lublinie 2021:

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora Nocy Muzeów w Lublinie 2021.

Program Nocy Muzeów w Lublinie 2021:

Muzeum Narodowe w Lublinie

W dniach 15 i 16 maja czynne będą:
- Romański donżon:
w godz. 10-19;
- Kaplica Trójcy Świętej:
w godz. 10-17;
- wystawy stałe Zamku Lubelskiego:
w godz. 10-17.

Od godz. 17 zapraszamy Was przed ekrany komputerów. Na Facebooku, Instagramie i YouTube Muzeum pokazywać Wam będziemy dzieła wydobyte z muzealnych magazynów i te, które odnaleźć będziecie mogli na naszych nowych wystawach. Opowiemy o kulisach pracy konserwatorów i oprowadzimy po naszych muzealnych wnętrzach.

W programie m.in.:
- prezentacja najciekawszych zabytków ukazujących zwierzęta ze zbiorów archeologicznych muzeum;
- opowieść o znaleziskach skarbów monet z okolic Lublina;
- pokaz najmniejszych obrazów z największej muzealnej wystawy - Galerii Malarstwa XIX-XX wieku;
- historia pięknej Włoszki Beatrice Cenci, która inspirowała wielu poetów i malarzy;
- opowieść o pracach konserwatorskich nad monstrancją z klasztoru oo. Dominikanów oraz obrazu Kazimierza Sichulskiego „Legenda gór”;
a także:
- wyjaśnimy dlaczego Wojciech Kossak w napadzie szału pociął obraz „Przejście armii Napoleona przez Berezynę w czasie odwrotu spod Moskwy”;
- zaprezentujemy spektakl online „Szachy” w wykonaniu Belriguardo- Zespół Tańca Dawnego;
- pokażemy film „Paszporty Paragwaju” prezentowany w Roku Grupy Ładosia.

Więcej informacji tutaj.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Zwiedzanie będzie odbywało się w 15-osobowych grupach. Muzeum nie prowadzi zapisów, obowiązuje kolejność przybycia. Pierwsza grupa rozpoczyna zwiedzanie spod recepcji o godz. 18.00. Kolejne tury ruszają co 15 minut. Ostatnia grupa rozpoczyna zwiedzanie o 19.45.

W czasie trwania Nocy Muzeów Muzeum Wsi Lubelskiej można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Oprowadzanie każdej grupy potrwa około 1 godz.

Oprowadzanie poszczególnych grup będzie realizowane między godz. 18.00 a 21.00.

Więcej informacji tutaj.

Ogród Botaniczny UMCS

15 maja w godz. 18:00 - 20:00 wejście do Ogrodu dla wszystkich gości będzie bezpłatne

ZAPISY NA SPACER Z PRZEWODNIKIEM ZOSTAŁY ZAKOŃCZONE. ZAPRASZAMY W PRZYSZŁYM ROKU

Dodatkowo tego dnia mgr Błażej Maciorowski zabierze Państwa na spacer po majowym Ogrodzie, a także w podróż po świecie mitów oraz wierzeń związanych z królestwem roślin. Posłuchacie Państwo, jakie rośliny były wykorzystywane w dawnych obrzędach oraz jakie rośliny stosowano w medycynie ludowej zarówno w Polsce, jak i w kulturach innych krajów. Pamiętając, że 15 maja to także Dzień Polskiej Niezapominajki pokłonimy się tej pięknej roślinie poruszając tematykę jej szerokiej symboliki.

W przypadku silnych opadów deszczu spacer odbędzie się w głównej mierze w szklarni.

Spotkanie z uczestnikami Nocy Muzeów w Ogrodzie Botanicznym rozpocznie się przy wejściu od ul. Willowej o godz. 18:00.

Uczestnictwo jest bezpłatne, jednak chęć wzięcia udziału w spacerze należy zgłosić telefonicznie pod nr 81 743 49 00 do 14 maja do godz. 13:00. (telefon dostępny w godzinach 7:00 – 15:00) LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA

Wszelkich dodatkowych informacji udzielimy telefonicznie pod nr 81 743 49 00 w godzinach 7:00 – 15:00.

Więcej informacji tutaj.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz