Noc Muzeów w Toruniu 2021. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów w Toruniu 2021 odbędzie się 15 maja 2021 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać toruńskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Z powodu pandemii wizyty w muzeach będą związane ze ścisłym reżimem sanitarnym. Część wydarzeń może także odbywać się online.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Program Nocy Muzeów w Toruniu 2021:

Muzeum Okręgowe w Toruniu

W godzinach 18.00 - 24.00

  • Ratusz Staromiejski (wieża ratuszowa również)
  • Dom Mikołaja Kopernika
  • Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
  • Muzeum Toruńskiego Piernika
  • Muzeum Twierdzy Toruń

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum działać będzie hybrydowo: w ciągu dnia i wieczorem zaprasza na zwiedzanie ekspozycji do swojej siedziby, zaś o godz. 21.00 rozpocznie się maraton podcastów online.

Na żywo zobaczyć będzie można Park Etnograficzny, ekspozycję czasową „Ceramika Jana Limonta„, a także wystawę stałą ”Tajemnice codzienności”. Ekspozycje tego dnia otwarte będą od 10.00 do 15.00, a także wieczorem: od 18.00 do 21.00.

Z kolei o godz. 21.00 rozpocznie się maraton podcastów online. W ramówce znajdą się opowieści o śnie i marzeniach sennych, recepty na bezsenność, a także tradycje związane ze snem wiecznym. Usłyszymy opowieści i mini-wykłady muzealników, ludowe pieśni, czytane fragmenty senników, dzienników i prozy, a także unikatowe nagrania dźwiękowe. Pod osłoną nocy wybierzemy się do parków etnograficznych, usłyszymy o tradycjach i zwyczajach, dziełach artystów nieprofesjonalnych, zajrzymy do pogrążonych we śnie zagród olenderskich.

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wystawy można zwiedzać można za darmo od godz. 12.00 do 24.00. Do obejrzenia są trzy ekspozycje:

  • Grupa Zero 61. 1961–2021
  • Bronisław Wojciech Linke. Retrospektywa
  • Dyplom 2020

Tego dnia w godzinach 12.00–24.00 czynna będzie także Księgarnia Sztuki, w której na wszystkie książki obowiązywać będzie rabat 20%, zaś katalogi CSW obejmą promocje aż do 80%. Cafe pARTer przygotowało promocję na chłodną lemoniadę.

Galeria Sztuki Wozownia

W godzinach 14.00–20.00 placówka zaprasza do darmowego zwiedzania wystaw stacjonarnie, w siedzibie galerii przy ul. Ducha św. 6, zaś od 20.30 można wziąć udział w oprowadzaniu on-line na fanpage’u galerii na Facebooku – kliknij, aby przejść na profil
Wozownia zaprosi na spotkanie z młodą sztuką malarską, rzeźbiarską. Kinga Popiela na swojej indywidualnej wystawie „Tkanka świata„ pokazuje prace na płótnach i papierze, a także wielometrowych zwojach, które stanowią zapis ruchów narzędzia prowadzonego ręką artystki. Stosowana przez nią technika nawiązuje do dalekowschodniej tradycji malarskiej o wielowiekowym dorobku i związana jest z koncentracją na geście i akcentowaniu roli malującego. Z kolei rzeźby Martyny Pająk – jak podkreśla kuratorka wystawy „Obsesja żeber„, Marta Smolińska – „(…) opowiadają o cielesności. Są zmysłowe i organiczne, dzięki czemu sprawiają wrażenie jakby w ich wnętrzach pulsowało życie (…). Większość biomorficznych prac została wykonana z białego gipsu. Wydawać by się mogło, że owa biel przypomina martwe i zimne skamieliny, lecz nic bardziej mylnego. Martyna Pająk doskonale rozumie potencjał gipsu i obdarza go wewnętrznym życiem„. Wystawa Łukasza Prus-Niewiadomskiego ”Plantacja złota” kusi wizją cennego kruszcu rosnącego na drzewach i zaprasza do refleksji nad wartością przyrody – także tą ściśle ekonomiczną. Minimalistyczne prace artysty skrywają złote ”skarby” pod powierzchnią fotograficznych obrazów.

Więcej informacji tutaj.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz