Plany numizmatyczne NBP na 2022 r. Będzie banknot z Mikołajem Kopernikiem


Narodowy Bank Polski poinformował o opublikowaniu Planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r.

Od nowego roku NBP planuje emisję 21 tematów. Kontynuowana będzie popularna seria „Wielcy polscy ekonomiści”.

Na wiosnę wyemitowane zostaną monety poświęcone Władysławowi Grabskiemu, Leonowi Biegeleisenowi i Janowi Lewińskiemu. Jesienią do obiegu trafią wartości z wizerunkami Władysława Zawadzkiego i Michała Kaleckiego.

Na maj planowana jest emisja srebrnych monet kolekcjonerskich w zestawach – „Polskie banknoty obiegowe„. To drugi komplet monet poświęcony współczesnym polskim pieniądzom wybitym w kruszcu szlachetnym. Pierwszy został przygotowany w 2019 r. – zawierał złote i srebrne monety kolekcjonerskie ”100 lat złotego”.

W listopadzie planowana jest emisja banknotu o nominale 20 zł z wizerunkiem Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma i ekonomisty, autora traktatu Monetae cudendae ratio (O sposobie bicia monety).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz