Złote monety historyczne od Mennicy Polskiej


Oprócz monet bulionowych uwagę inwestorów coraz częściej przykuwają też historyczne monety obiegowe ze złota. Sprawdź, dlaczego warto się nimi zainteresować. Z artykułu dowiesz się też, jakie złote monety historyczne oferuje Mennica Polska, czyli jeden z czołowych i najbardziej zaufanych sprzedawców na rynku.

Historyczne monety obiegowe, czyli alternatywa dla monet bulionowych

Złoto inwestycyjne, najczęściej sprzedawane w postaci sztabek lub monet bulionowych to jedna z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Jest szczególnie opłacalne w czasach niepewności na rynkach finansowych i wysokiej inflacji. Rosnącą popularnością cieszą się również historyczne monety obiegowe ze złota, najczęściej te z końca XIX i pierwszych dekad XX wieku. Z racji na stałą, określoną zawartość kruszcu (zwykle około 90%), a także wysokie nakłady, mogą być świetną alternatywą dla monet bulionowych.

Inwestowanie w tego typu złote monety historyczne nie wymaga szczególnej wiedzy numizmatycznej, bo popyt ze strony kolekcjonerów nie jest aż tak duży, by w znaczącym stopniu wpływać na wahania ich cen. Jednocześnie, w dłuższej perspektywie inwestycja może z tego względu dodatkowo zyskiwać na wartości, w stopniu większym niż monety bulionowe. Przewagą historycznych monet może być też atrakcyjniejsza cena za gram złota, zwłaszcza w przypadku zawartości kruszcu rzędu kilku lub kilkunastu gramów (monety bulionowe są bardziej opłacalne przy wadze minimum 1 uncji trojańskiej, czyli 31,1034768 g).

Możesz je kupić między innymi w Mennicy Polskiej (sprawdź ofertę na: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/zloto/historyczne-monety/). Firma ma ponad 250 lat doświadczenia, jest krajowym liderem w produkcji monet i numizmatów oraz jedynym producentem złota inwestycyjnego w Polsce.

Złote monety historyczne z oferty Mennicy Polskiej

W chwili pisania artykułu Mennica Polska oferowała 5 różnych złotych monet historycznych, których zapasy systematycznie gromadzi na rynku. Wszystkie należą do ścisłej czołówki najbardziej rozpoznawalnych monet tego typu, co sprawia, że bardzo łatwo je później odsprzedać zarówno w kraju, jak i za granicą. Do wyboru masz:

  • Monety dziesięciodolarowe Indian Head (masa całkowita 16,706 g, w tym masa złota 15,036 g) z głową Indianina na awersie.
  • Monety dziesięciodolarowe Liberty Head. Ma takie same parametry, co Indian Head, lecz na awersie ma symbol USA, czyli twarz rzymskiej bogini Libertas uosabiającej wolność.
  • Monety dwudziestodolarowe Liberty Head (masa 33,43 g, w tym złoto 30,09 g),
  • Monety dwudziestodolarowe Saint Gaudens Double Eagle. Te same parametry, co powyżej, lecz awers przedstawia postać bogini Libertas z gałązką oliwną i pochodnią w dłoniach.
  • Monety 20 marek niemieckich (masa 7,946 g, w tym złoto 7,152 g). Monety mają różne awersy i rewersy, które przedstawiają godła landów niemieckich, w których były bite oraz portrety osób, które sprawowały wówczas w nich władzę.

Powyższe złote monety historyczne były bite w latach 1871-1915 (20 marek niemieckich), 1907-1933 (Indian Head i Saint Gaudens Double Eagle) lub nawet od połowy XIX wieku do 1933 roku (Liberty Head). Klientom wysyłany jest egzemplarz z tym rokiem emisji, który akurat jest na stanie w magazynie Mennicy Polskiej. Inwestorzy o większym budżecie mogą też wybrać zestawy po 10 sztuk, a nawet po 100 sztuk, co jest jeszcze bardziej opłacalne niż zakup pojedynczych monet.

Historyczne monety ze złota – dlaczego warto wybrać te od Mennicy Polskiej?

W przypadku historycznych monet, szczególnie obiegowych, czymś normalnym są drobne rysy i zmatowienia. Wynikają one z wieku przedmiotów oraz faktu, że były one wielokrotnie przekazywane z rąk do rąk. Jeśli jednak moneta jest w znacznie gorszym stanie, jej waga, a w konsekwencji zawartość złota, będzie mocniej odbiegać od nominalnej.

Zakup w Mennicy Polskiej to gwarancja, że różnice te będą minimalne. Wybór dużego i cenionego sprzedawcy to także dodatkowe zalety. Daje pewność, że kupujesz autentyczne, historyczne złote monety. Możesz też liczyć na bardzo atrakcyjną cenę.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz