Ile można zarobić ucząc historii poza szkołą?


Nauka pozaszkolna stanowi ważny element systemu edukacji w Polsce. To jednak nie tylko korepetycje i nadrabianie zaległości, ale także sposób na poszerzanie swojej wiedzy, przygotowanie do egzaminów, olimpiad czy studiów. Ile mogą kosztować lekcje historii? Sprawdziliśmy te dane.

Jak pandemia wpłynęła na naukę?

Zacznijmy jednak od tego, że panujący w Polsce stan epidemii istotnie wpłynął na sytuację w edukacji. Nauka zdalna, nauka hybrydowa, przesunięcie terminów egzaminów, reżim sanitarny. To wszystko miało znaczący wpływ na naukę. Uczniowie musieli zmagać się z licznymi problemami - zarówno natury technicznej, ale też psychologicznej.

Zmiany w roku szkolnym 2020/2021 wpłynęły też na zajęcia pozalekcyjne i ogólnie odbieraną naukę pozaszkolną. Przede wszystkim - przejście na tryb zdalny ograniczyło uczniom możliwość korzystania z różnych zajęć organizowanych w szkole - kółek, warsztatów czy pracy w grupach. Dla uczniów, którzy interesują się historią miało to znaczący wpływ pod kątem przygotowań do olimpiad czy egzaminów. Trzeba jednak pamiętać, że przejście na pracę zdalną otworzyło też wiele możliwości. Wielu korepetytorów uczących dotąd stacjonarnie spróbowało swoich sił w nauce online. Co więcej, nie tylko zaczęli prowadzić lekcje w takiej formie, ale także urozmaicać je za pomocą różnych narzędzi internetowych - quizów, zabaw czy testów.

Ile zapłacimy za godzinę historii?

W związku z tym, że korepetycje stały się ważnym elementem nauki, warto przyjrzeć się temu, z jakimi kosztami muszą liczyć się uczniowie, którzy chcą poszerzać lub uzupełnić swoją wiedzę. Tutaj należy podkreślić, że korepetycje to nie tylko sposób na nadrobienie zaległości szkolnych, ale właśnie poszerzenie swojej wiedzy, zadbanie o własny rozwój i lepsze przygotowanie do przyszłych wyzwań, takich jak egzaminy czy testy.

Ceny korepetycji w Polsce przeanalizował serwis e-korepetycje.net, w którym można znaleźć ponad 2700 ogłoszeń korepetycji z historii. Efektem analizy jest „Raport z cen korepetycji 2021”, w którym pod uwagę wzięto 213189 ogłoszeń z serwisu. Analizie poddano ceny za 60 minut zajęć stacjonarnych i online, które mieściły się w przedziale od 10 zł do 400 zł. Przedziały cen zostały uśrednione.

Najtańsze lekcje historii w Polsce są w Toruniu. Tam za godzinę zajęć uczeń musi zapłacić średnio 34,85 zł. Najdroższe zajęcia są w Radomiu, gdzie średnia cena lekcji wynosi 51,08 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu uczniów decyduje się na regularne zajęcia - to przy założeniu tylko jednych zajęć w tygodniu, miesięcznie koszt takich korepetycji wyniesie od 139,4 zł do 204,32 zł. Historia nie należy jednak do najdroższych. W Radomiu, gdzie za historię średnio zapłacimy najwięcej droższe są zajęcia z fizyki, muzyki, wosu czy języków. Średnia godzinnej lekcji z historii w Polsce wynosi 41,81 zł. Tańsze są jedynie zajęcia z malarstwa i rysunku.

To, na co uczniowie powinni jednak zwrócić baczną uwagę to koszt lekcji z historii, ale prowadzonych online. Średnia cena lekcji online wynosi bowiem 50,85 zł. To ponad 9 zł więcej niż przy średniej cenie za zajęcia stacjonarne. Choć zniknęły koszty poboczne, takie jak dojazd do nauczyciela (lub ucznia), przygotowanie wydrukowanych materiałów, to korepetytorzy online mają wyższe stawki. Może to wynikać między innymi z kosztów licencji oprogramowania oraz urozmaicania zajęć przy pomocy dodatkowych narzędzi. Zanim zdecydujemy się na korepetycje, warto zapoznać się z raportem z cen korepetycji w 2021 roku i biorąc pod uwagę te dane podjąć decyzję o wyborze korepetytora dla siebie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz