Damskie stróje kąpielowe dawniej i dziś


Strój kąpielowy damski na przestrzeni ostatnich 100 lat zmienił się nie do poznania. Dawniej był bardziej zabudowany. Po latach modyfikacji przybrał atrakcyjniejszą formę.

Strój kąpielowy dawno, dawno temu

Początkowo kobiety kąpały się nago. Następnie zaczęły nakładać na siebie odzienie w stylu długiego kitlu. Z czasem jednak, kiedy popularność zdobyły zabiegi uzdrowiskowe, strój kąpielowy okazał się niezbędny. Ubrania te miały wówczas luźny krój. Jeszcze w XVIII wieku kobiety nie przywiązywały uwagi do tego, jak wyglądały na plaży. W tym czasie zresztą były one podzielone na sektory, strefy damskie i męskie. To były zupełnie inne czasy i strój kąpielowy damski nie miał tak istotnego znaczenia, jakie ma on dziś. A może po prostu był czymś totalnie obcym i niedostępnym zarazem. Noszono więc normalne ubrania.

Damskie strój kąpielowy na przełomie XIX i XX wieku

Annette Kellerman w jednoczęściowym kostiumie pływackim, ok. 1900 roku

Pewne zmiany w tym zakresie poczyniono na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy właśnie modny stał się wypoczynek nad morzem, a plaże zostały udostępnione zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wówczas strój kąpielowy damski nabrał większego znaczenia. Kiedy kobiety po raz pierwszy zaczęły brać udział w zawodach pływackich, regularnie sięgały po obcisłe stroje kąpielowe z dzianiny. To dało początek szybkim zmianom w tych stylizacjach. Wówczas stroje te stały się bardzo modne i przede wszystkim od tej pory były już standardem.

Jak wygląda współczesny strój kąpielowy damski?

Współczesny damski strój kąpielowy

Obecnie stroje kąpielowe damskie wyglądają bardzo różnorodnie, choć cały czas trzymają się jednej i tej samej formy. Są albo jednoczęściowe, albo dwuczęściowe. Strój kąpielowy jednoczęściowy jest uszyty z elastycznej tkaniny, która idealnie przylega do ciała, ale nie krępuje ruchów, ani też nie powoduje dyskomfortu. Całkowicie osłania brzuch. Nieco odkrywa plecy. Cienkie ramiączka sprawiają, że dobrze trzyma się ciała, ale umożliwia też swobodne opalanie. Z kolei strój kąpielowy dwuczęściowy odsłania zdecydowanie więcej. Składa się z dwóch elementów – biustonosza i majtek. Czasem są to niezbyt długie szorty. Świetnie nadaje się na upalne dni i sprawdza się przede wszystkim na piaszczystej, gorącej plaży. Współczesne stroje kąpielowe dwuczęściowe oraz jednoczęściowe występują w najróżniejszych kolorach. Czasem zdobione są rozmaitymi wzorami. Zdarza się nawet, że mają dodatkowe ozdobienia w postaci falbanek czy materiału naszytego w inny sposób. W każdym razie projektanci zazwyczaj dbają o to, aby stroje te były wygodne i funkcjonalne. Rezygnują ze zbędnych zdobień. Bardziej kładą nacisk na jakość wykonania i wytrzymałość. Stroje kąpielowe jednoczęściowe i dwuczęściowe są dostępne w wielu popularnych rozmiarach. Na ich zakup mogą sobie pozwolić zarówno szczupłe panie, jak i te potrzebujące stroju plażowego w wersji XXL i większej. Moda na stroje zapewne nie przeminie i każda kolejna kolekcja pojawiająca się w ofercie sklepów będzie tylko zachęcała do tego, aby wymienić dotychczasowy strój kąpielowy na nowy. Teraz stylizacja plażowa też ma znaczenie. Nie ma właściwie znaczenia, czy jest się w domu, na imprezie czy ważnym spotkaniu, czy na plaży. Odpowiednie ubrania trzeba mieć wszędzie.

Artykuł powstał we współpracy z inspiracjemodowe.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz