Rok 2022 został w Polsce ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu


Sejm podjął dziś uchwałę, na mocy której rok 2022 został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu.

Walenty Wańkowicz, Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale

Okazją do uczczenia polskiego romantyzmu w 2022 jest 200. rocznica ukazania się w Wilnie dzieła „Ballady i romanse„ Adama Mickiewicza. Ten tomik poetycki umownie ustanowił początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne tak ważne dla kanonu polskiej literatury wiersze jak „Romantyczność„, „Powrót taty„, ”Świtezianka” czy ”Pani Twardowska” bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat współczesnej polskiej kultury.

To romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi ukazującymi wartości polskie w ich uniwersalnym kontekście - brzmi fragment uzasadnienia tej uchwały.

Nad projektem uchwały głosowało 438 posłów. Za było 437 z nich. Przeciw był tylko jeden poseł, Dobromir Sośnierz z Konfederacji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz