Holandia kupiła obraz De Vaandeldrager Rembrandta za 175 mln euro. Po latach wróci do kraju


Holenderski rząd zdecydował się na zakup za 175 mln euro obrazu Rembrandta De Vaandeldrager. Do tej pory dzieło znajdowało się w zbiorach francuskiej rodziny Rothschildów.

De vaandeldrager, Rembrandt

De Vaandeldrager to autoportret Rembrandta, w którym przedstawił siebie jako chorążego z okresu wojny osiemdziesięcioletniej. Skutkiem tego konfliktu było uzyskanie przez Holandię niepodległości. Z tego względu dla Holendrów dzieło ma wyjątkowe znaczenie. Wcześniej obraz znajdował się w zbiorach króla Anglii, a w 1844 r. do rodziny Rothschildów, która teraz sprzedała ten obraz rządowi Holandii.

Rembrandt pozostawił po około 300 obrazów olejnych. Trzy z nich znajdują się w Polsce. Są to Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem (Muzeum Czartoryskich w Krakowie), Uczony przy pulpicie, znany i Dziewczyna w ramie obrazu (Zamek Królewski w Warszawie). Obraz De Vaandeldrager będzie pokazywany w Rijksmuseum w Amsterdamie. Znajduje się w niej kolekcja zawierająca ponad 2000 obrazów holenderskich mistrzów, w tym obok Rembrandta takich artystów jak Jacob van Ruisdael, Frans Hals, Johannes Vermeer i Jan Steen.

W 2016 r. polski rząd za zakup całej kolekcji Czartoryskich wydał kwotę 100 mln. Znajdował się w niej oprócz wspomnianego dzieła Rembrandta także obraz Leonardo da Vinci Dama z łasiczką.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz