Historia ras pasterskich na przełomie wieków


Przystosowane do niekorzystnych warunków, silne, wielkie, inteligentne i terytorialne — to tylko jedne z wielu ich cech. Poznajcie psy pasterskie: bernardyn, owczarek podhalański, owczarek kaukaski oraz berneński pies pasterski.

Ówczesna rola psów pasterskich

Pies pasterski

Może się wydawać, że w dzisiejszych czasach psy służą nam jedynie do towarzystwa. Mimo że wyhodowano je do innych celów, mają przeważnie życie kanapowca. Sytuacja jest troszkę inna w przypadku psów pasterskich, wielki gabaryt nie pozwala na przetrzymywanie ich w ciasnych mieszkaniach czy domach. Potrzebują przestrzeni, niektóre wymagają ciągłej pracy z nimi i prowadzenia ich w sposób konsekwentny, dlatego dziś wykorzystywane są jako psy obronne czy wystawowe, a nie do zaganiania i pilnowania zwierząt, choć i takie zastosowanie z pewnością jeszcze pełnią w niektórych partiach świata, gdzie chów zwierząt nadal jest stosowany na pastwiskach.

Bernardyn — olbrzym o wielkim sercu  

Bernardyn

Bernardyn pochodzi z terenów alpejskich, tam też początkowo wykorzystywano go do stróżowania, pilnowania stad czy jako psa pociągowego. Pełnił też rolę ratownika, a  umiejętność odnajdywania drogi nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych sprawiła, że był już znany w XVIII wieku. W tym okresie bernardyny były wykorzystywane przez mnichów prowadzących schroniska dla podróżnych w górach, tam więc ich zdolności niebywale się sprawdziły. Niestety ich kojarzenia wsobne doprowadziły do wielu chorób i śmierci, co z kolei doprowadziło, że zaczęto je krzyżować z innymi rasami. Jednak powstałe mieszańce nie nadawały się do pracy ratowniczej ze względu na zbyt duży rozmiar i długą sierść, więc zostawały sprzedawane zamiejscowym i tak rozprzestrzeniły się na inne partie świata, gdzie nadano im aktualnie znaną nazwę. Wtedy też, zaczęto intensywnie rozwijać linie hodowlane, stawiając na coraz to większy rozmiar, nie patrząc na ich zdolności ani anatomiczne przystosowania, więc psy te często cierpią na dysplazję stawów oraz są zbyt duże, żeby pełnić rolę ratowników. Jednak niektórzy hodowcy, dążą do uzyskania psa lżejszego i nie tak upośledzonego pod kątem sprawności ruchowej.

Owczarek podhalański — biały król

Owczarek podhalański wywodzi się z grupy psów, które miały za zadania pilnować gospodarstw domowych i stad owiec. Ich korzenie sięgają Tybetu, skąd jak można się domyślić, zawędrowały do innych krain europejskich wraz z ludźmi. Jest bardzo zbliżony wyglądem do psów żyjących na obszarach, na których też występowały, a dziś są odrębną rasą, np.: węgierski kuvasz. Warto też wspomnieć, że ta rasa nigdy nie zaganiała owiec, jedynie ich pilnowała. Ma to też uzasadnienie w ich predyspozycjach, owczarek podhalański jest niezbyt szybki i ruchliwi, jednak są to psy dość charakterne.

Berneński pies pasterski — towarzyski przyjaciel

Berneński pies pasterski od wieków był kojarzony ze Szwajcarią, a najbardziej z Bernem, gdzie były najczęściej spotykane. Skąd też wywodzi się ich nazwa. Ich rola oprócz stróżowania obejść i zwierząt hodowlanych, dotyczyła też występowania w zaprzęgu i ciągnięcia różnych towarów, m.in.: nabiału czy drewna na opał. Nie są to też psy wykazujące dużą zwinność i szybkość, ze względu na ich gabaryt. Berneński pies pasterski to obecnie pies rodzinny, ale również wykorzystuje się go do pracy przy stróżowaniu czy jako pies lawinowy.

Owczarek kaukaski — terytorialny olbrzym

Owczarek kaukaski wywodzi się od dogów tybetańskich, a ich przodkowie przywędrowali w okolice Kaukazu z pasterskimi plemionami. Psy te nie miały łagodnych warunków bytowania, nie były dość dobrze karmione przez właścicieli i bytowały w surowym klimacie, więc siłą rzeczy musiały być samodzielne i inteligentne, żeby przetrwać. Wykorzystywano je do pilnowania obejść i zwierząt. Wszystko to miało wpływ na ukierunkowanie jego charakteru, owczarek kaukaski jest więc psem bardzo charakternym i nie nadaje się do życia w mieście, silnie terytorialny musi mieć dużą przestrzeń, co obecnie wykorzystuje się do pilnowania obejść.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z zwierzaki.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz