Paweł Warot pełniącym obowiązki Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku


Od 17 stycznia 2022 roku, decyzją prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, pełniącym obowiązki Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku będzie dr Paweł Warot. Profesor dr hab. Mirosław Golon, który dotychczas kierował gdańskim oddziałem Instytutu, będzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora.

Kim jest nowy Dyrektor?

Powołanie dr. Pawła Warota na stanowisko dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, 14 stycznia 2022 / fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Paweł Piotr Warot – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, publicysta i urzędnik państwowy.

W 2005 r. ukończył historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2017 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy obronił pracę doktorską na podstawie dysertacji „Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie 1945-1956. Struktury, kadry, działalność”.

Pracę w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie rozpoczął w 2006 r. W latach 2018-2019 r. kierował Biurem Edukacji Narodowej w Oddziale IPN w Białymstoku. W latach 2020-2022 naczelnik olsztyńskiej Delegatury IPN.

W badaniach naukowych koncentruje się na zagadnieniu totalitaryzmów XX w., ze szczególnym uwzględnieniem historii służb specjalnych, funkcjonowania mediów oraz uwikłaniu przedstawicieli elit we współpracę z reżimem komunistycznym.

Autor ponad stu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym opracowań: Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie. Struktury – kadry – działalność (2021), Radio Olsztyn 1952-1980 (2014), Olsztyńskie Zakłady Graficzne 1945-2015 (2015), współautor prac: Twarze olsztyńskiej bezpieki. Informator personalny kierownictwa UB i SB w Olsztynie (2007), Olsztyński »Czerwiec« ’89 (2009), Śladami zbrodni 1944-1956 (2012), Wbrew partii i cenzurze. Media podziemne w PRL. Studia i materiały (2012). Publikował m.in. w: „Dziejach Najnowszych„, „Komunikatach Mazursko-Warmińskich”, „Glaukopisie”, „Biuletynie IPN”, „Mrągowskich Studiach Humanistycznych”, „Gazecie Polskiej”, „Nowym Państwie”, „Naszej Historii”, ”Debacie”.

Zrealizował kilkadziesiąt autorskich audycji o tematyce historycznej, w tym w Polskim Radio Olsztyn „Z archiwum IPN„, a także wraz w katolickim Radio I w Białymstoku – audycje „Droga do II wojny światowej” i „II wojna światowa”. Współpracował z TVP 3 Białystok. Często bierze udział w audycjach PR Olsztyn w ramach cyklu ”Leksykon Historyczny IPN”.

Współpracuje z NSZZ „Solidarność„ (Region Warmińsko-Mazurski, Region Podlaski). Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, współdziała też ze środowiskami dawnej opozycji antykomunistycznej, m.in. Stowarzyszeniem „Pro Patria”, Stowarzyszeniem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Stowarzyszeniem Więzionych Internowanych i Represjonowanych ”WIR”.

Odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi (2020), Medalem Pro Memoria (2015).

Źródło: IPN

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz