Wystawa internetowa #MojaPamiątka już dostępna!


Muzeum Historii Polski udostępniło wystawę internetową „#MojaPamiątka”, będącą podsumowaniem akcji społecznej zainicjowanej w 2020 roku przez Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.

Do Muzeum Historii Polski zostało nadesłanych kilkaset relacji i wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka. Zespół ekspertów stworzył z nich wystawę – nasyconą emocjami opowieść o losach polskich rodzin w czasach wojny i pokoju. Akcja, skierowana do osób po 60. roku życia, zachęcała do podzielenia się swoim wspomnieniem. Punktem wyjścia do opowieści było zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum, a prace zostały przygotowane w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu na blogu lub w kanale w mediach społecznościowych.

„Otrzymaliśmy niemal 400 prac oraz wiele towarzyszących wspomnieniom pamiątek z domowych archiwów. W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych” – mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka. Wiele z nich jest bardzo obszernych i często poruszają one wiele wątków, zarówno tych rodzinnych, jak i tych z historii Polski.

Wirtualna wystawa #MojaPamiątka prezentuje najciekawsze prace nadesłane do Muzeum w ramach akcji społecznej zrealizowanej przez Muzeum we współpracy z Kancelarią Premiera w okresie pandemicznym. Pokazane zostały w porządku chronologicznym. Najstarsze z rodzinnych opowieści sięgają początków XIX wieku, a te najnowsze dotyczą schyłku PRL. Poszczególne okresy polskiej historii, z którymi nierozerwalnie wiążą się losy polskich rodzin, zostały umieszczone na osi czasu po lewej stronie ekranu. Można więc zwiedzać wystawę po kolei lub wybrać konkretny okres. Przy każdej z prezentowanych pamiątek znajduje się krótki opis, który można rozwinąć, aby dowiedzieć się więcej o bohaterach opowieści, przeczytać fragmenty nadesłanych prac, obejrzeć dodatkowe fotografie, a także pobrać całą pracę w pliku PDF.

Niektóre z nadesłanych prac opowiadały o losach kilku pokoleń lub o wydarzeniach odnoszących się do różnych okresów w historii. W takich sytuacjach na dole strony zostały zamieszczone odsyłacze do innej pamiątki pochodzącej z tego samego źródła, by odbiorca mógł prześledzić wcześniejsze i późniejszych losy danej rodziny.

Część prac została zaprezentowana nie na osi czasu, lecz w zakładce „Dodatkowe materiały” znajdującej się na górnym pasku. Można je pobrać w formie plików PDF.

Sprawdź historie nadesłane w ramach akcji #MojaPamiątka!

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, Polska Press Grupa, Super Express, Gość Niedzielny, Głos Seniora, portal dzieje.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz