Cyrano. Rozśpiewana historia miłosna osadzona w XVII w.


Reżyser Joe Wright na nowo interpretuje uniwersalną opowieść o rozdzierającym serca trójkącie miłosnym w rozśpiewanym filmie Cyrano. Główny bohater, Cyrano de Bergerac, wzbudza zachwyty biegłością, z jaką posługuje się zarówno słowem, jak i szpadą. Jest jednak przekonany, że jego powierzchowność czyni go niegodnym olśniewającej Roxanne . Zamiast szczerze wyznać miłość przyjaciółce, milczy. Roxanne, nieświadoma jego uczuć, zakochuje się w młodym żołnierzu Christianie.

Druga połowa XVII wieku, Cyrano, żołnierz niewielkiej postury i wielkiego serca, służy w kompanii i kocha się w urodziwej Roxanne, przyjaciółce z czasów dziecięcych. Choć ma duszę romantyka i potrafiłby wyznać jej miłość za pomocą tysiąca pięknych słów i metafor, zdaje sobie sprawę, że ze względu na swój wygląd nie ma szans na jej względy. Utwierdza się w tym przekonaniu, gdy w Roxanne zakochuje się też przybyły do kompanii Christian, żołnierz obdarzony przez naturę piękną twarzą i posturą. Sęk w tym, że Christian nie radzi sobie tak dobrze ze słowami, prosi więc Cyrano o pomoc, a ten… mu jej udziela.

Cyrano, nowy film, który wyszedł spod ręki wielokrotnie nagradzanego reżysera Joego Wrighta (Duma i uprzedzenie, Anna Karenina), w kinach w Polsce pojawi się 4 marca. W kinowej wersji jednej z najsłynniejszych opowieści o miłości, dowcipie i odwadze, w tytułową rolę wciela się Peter Dinklage (Dróżnik, Zgon na pogrzebie), który olbrzymią popularność i szereg prestiżowych wyróżnień (m.in. Złoty Glob i 4 nagrody Emmy) zdobył dzięki serialowi Gra o tron, gdzie zagrał błyskotliwego Tyriona Lannistera.

Cyrano de Bergerac to sztuka teatralna autorstwa Edmonda Rostanda. Napisana została w roku 1897. Autor swoją sztukę oparł o życiorys Saviniena de Cyrano de Bergeraca, francuskiego filozofa i poety.

Reżyseria: Joe Wright
Obsada: Peter Dinklage, Haley Bennett, Kelvin Harrison Jr.
Produkcja: USA, 2021
Premiera w Polsce: 4 marca
Gatunek: romans
Czas trwania: 124 minuty
Dozwolony od: 12 lat

Więcej o filmach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz