Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności - międzynarodowy projekt IPN


Na Zamku Królewskim w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzy międzynarodowy projekt memoratywno-edukacyjny „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który ma na celu ukazanie wędrówki ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Władysława Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale IPNtv o godz. 11.00.


W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, akredytowani w Warszawie ambasadorowie państw, przez których terytoria wiodły drogi Polaków podczas II wojny światowej, oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i społecznych. Anna Maria Anders, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino, odczyta  rozkaz gen. Władysława Andersa o wymarszu polskich sił zbrojnych z ZSRS.

W dalszej części uroczystości zaprezentowane zostaną spoty informacyjne o Instytucie Pamięci Narodowej, projekcie „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” oraz o towarzyszącej mu wystawie.

Ekspozycja będzie prezentowana na dziedzińcu Zamku Królewskiego do 28 kwietnia 2022 r. Równocześnie wystawa będzie dostępna w Gdańsku (Targ Węglowy, plac przy Bramie Wyżynnej).
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/161456,Wystawa-Szlaki-Nadziei-Odyseja-Wolnosci.html

Celem projektu jest ukazanie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów polskiej ludności cywilnej przemieszczającej się wówczas po świecie. Realizacja przedsięwzięcia będzie miała miejsce w latach 2021‒2025 i obejmie zasięgiem kilkadziesiąt krajów na kilku kontynentach, na których zostanie zaprezentowana wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas zmagań wojennych oraz lokalnej, poświęconej historii Polaków w danym kraju lub regionie.

Projektowi będą towarzyszyły działania o charakterze naukowym i edukacyjnym: koncerty, konkursy, spotkania i konferencje naukowe oraz książki, materiały edukacyjne. Ważnymi elementami przedsięwzięcia są poszukiwania świadectw wojennej tułaczki Polaków: fotografii, dokumentów, relacji oraz odnowienie zapomnianych miejsc pamięci – tablic, pomników i cmentarzy rozsianych po całym świecie.

Projekt „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności” stanowi godne upamiętnienie losów setek tysięcy Polaków walczących o niepodległość Polski i innych państw okupowanych przez III Rzeszę. Swoimi działaniami nie tylko wnieśli oni realny wkład w pokonanie hitlerowskich Niemiec, ale udowodnili całemu światu, że są gotowi walczyć o wolność pomimo skrajnie niekorzystnej sytuacji militarnej i politycznej.

Projekt i uroczystość otwarcia objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Główny Partner Wystawy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz