Noc Muzeów w Białymstoku 2022. Zobacz tegoroczny program i listę muzeów


Tegoroczna Noc Muzeów w Białymstoku 2022 odbędzie się w nocy z 13 na 14 maja 2022 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać białostockie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów 2022 znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Program Nocy Muzeów w Białymstoku 2022:
Białystok

RATUSZ w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
godz. 18.00 – 00.00

W czasie Nocy Muzeów w naszej przestrzeni plastycznej powstanie jedna wspólna praca, a jej twórcami będą wszyscy chętni odwiedzający Muzeum. Czekamy i zapraszamy do Ratusza!

godz. 18.00, 20.00, 22.00 – Mistrzowie malarstwa – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Galeria Malarstwa Polskiego”

Galeria Malarstwa Polskiego to reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Józefa Grassi czy Piotra Michałowskiego. Wielość nurtów malarstwa w sztuce 2 poł. XIX i 1 poł. XX wieku możemy podziwiać na płótnach tak wybitnych twórców jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat czy fascynujący Stanisław Ignacy Witkiewicz.

godz. 18.00, 20.00, 22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej „Kwiaty Europy”

Wystawa „Kwiaty Europy” to wyjątkowa okazja do zapoznania się najcenniejszymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum KUL, pośród których znajdują się obrazy i rysunki najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Stanisława Kamockiego.

Obok nich prezentowana jest nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmująca dzieła uznanych przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Wśród prezentowanych obrazów unikatem w skali kraju jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także liczne wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelana z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Muzeum KUL w obecnej formule powstało 1 września 2016 r. w wyniku konsolidacji dwóch jednostek o charakterze muzealnym. Trzon zbiorów stanowi gromadzona od 1956 r. kolekcja dzieł sztuki z reaktywowanego po wojnie Muzeum Uniwersyteckiego, działającego nieprzerwanie pod różnymi nazwami do 2016 r. Uzupełniają je dokumenty i pamiątki zgromadzone w latach 2008–2016 w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL.

MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU
godz. 16.00 – 23.59

Zapraszamy na kolejną edycję Nocy Muzeów, która w tym roku ma dla nas znaczenie szczególne! Po raz pierwszy, poza wystawami i wydarzeniami przy ul. Kilińskiego 7 naszych gości zapraszamy także Parku Militarnego. Od godziny 16:00, w hali przy ul. Węglowej 3, będzie można zobaczyć ciężki sprzęt wojskowy ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Tego dnia, wspomagać nas będą m.in. żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 16. pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, Harley-Davidson Podlasie Club, grupy rekonstrukcji historycznej oraz mistrzowie kuchni serwujący dania w food truckach.

MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU
godz. 19.00 – 1.00

ażdy z naszych Gości będzie miał okazję zapoznania się z muzealną ekspozycją w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Ścieżka tematyczna „W sowieckim piekle” została przygotowana w oparciu o naszą wystawę specjalnie na Noc Muzeów i będzie dostępna tylko w jej trakcie. Kolejne wejścia będą odbywać się wyłącznie w grupach wyruszających co kwadrans od 19:00 do 23:30 (ostatnie wejście).

MUZEUM HISTORYCZNE w Białymstoku, ul. Warszawska 37
godz. 18.00 – 00.00

Daj się porwać historii – wędrówka z przewodnikiem po wystawach stałych

Podczas Nocy Muzeów można będzie poznać Białystok w okresie jego największego rozkwitu. Obejrzymy widowisko multimedialne „Wersal Północy wśród dźwięków i świateł„ na makiecie barokowego Białegostoku. Potem przeniesiemy się w czasie do XX wieku i zwiedzimy ekspozycję „W białostockiej kamienicy„, by zobaczyć, jak na początku tego stulecia mieszkali bogaci białostoczanie. Obejrzymy też makietę słynnego Hotelu ”Ritz” , którego na próżno szukać na współczesnych planach miasta. Prezentacje widowiska multimedialnego będą się odbywać co pół godziny od godz. 18.00.

Pokaz przyrządzania tradycyjnej buzy

godz. 18.30, 20.30, 22.00

W Białymstoku na początku XX w. funkcjonowały tzw. „buzny„, czyli lokale serwujące tradycyjną macedońską buzę. Jest to napój bezalkoholowy, przygotowywany z kaszy i zazwyczaj podawany razem z chałwą. W przedwojennym Białymstoku buzy można było się napić między innymi w kawiarni hotelu ”Ritz”. Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym odbędą się trzy pokazy przygotowywania buzy: o godz. 18.30, 20.30 i 22.00.

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO w Białymstoku, ul. Świętojańska 17
godz. 18.00 – 22.00

Mistrzowie i adepci sztuki

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej, spotkanie z kuratorami wystawy czasowej i warsztaty rzeźbiarskie z Patricią Meunier.

godz. 18.00, 2o.00 - warsztaty rzeźby portretowej prowadzone przez PATRICIĘ MEUNIER

PATRICIA MEUNIER – rzeźbiarka i poetka urodzona w Paryżu, w rodzinie polsko-francuskiej. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie w Paryżu (Université Paris-Est-Créteil-Val-de-Marne, „Paris XII„), później sztukę na Akademii Sztuki w Hawrze (Ecole Supérieure d’Art du Havre) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Nîmes (Ecole Supérieure des Beaux-Arts de Nîmes). W 1998 roku przyjechała do Polski i zamieszkała początkowo na Walowej Górze w Zakopanem, gdzie pod opieką artysty rzeźbiarza Stanisława Cukra zaczęła tworzyć rzeźby w brązie. Autorka tomu poezji inspirowanej naturą Les Villageoises (w wersji polskiej podzielony na dwa tomiki: pierwszy, Na Wałowej Górze, wydany w wersji dwujęzycznej w 2020). Wcześniej podczas studiów we Francji powstał tom poezji Les Cathedrales (Katedry, wydany w 2019 r.) zrodzony z zachwytu nad epoką średniowiecza. Od 2008 roku mieszka na Podlasiu. Na przełomie 2010 i 2011 roku w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku odbyła się jej pierwsza w Polsce wystawa rzeźb inspirowana sztuką średniowiecza „Rozum – Serce – Zmysłowość”.

Liczba uczestników: 10 os.

Wiek uczestników: 12 lat i powyżej
Czas trwania zajęć: ok. 90 min
Informacje i zapisy: tel. 509 336 862

Zapisy przyjmujemy do 13 maja (piątek) do godz. 12.00

Mistrzowie...

godz. 19.00 – oprowadzanie po wystawie stałej ALFONS KARNY. Opus Vitae

Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Artysta specjalizował się głównie w rzeźbie portretowej. Rzeźbiarz pozostawił spuściznę około 600 prac wykonanych w różnych materiałach rzeźbiarskich.

Reprezentacyjną częścią wystawy jest Galeria Wielkich Polaków, przedstawiająca rzeźbiarskie portrety najwybitniejszych Obywateli Rzeczypospolitej.

...i adepci sztuki

godz. 18.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej DYPLOMY 2022 Wystawa prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu

Tegoroczne prace dyplomowe ukazują odmienne emocje każdego z uczniów, ich różne myślenie o formie, technice, indywidualne podejście do tematu, materii i sposobu jej przekształcania i wykorzystania. Uczniowie, poszukując środków do własnych wypowiedzi, stworzyli oryginalne, ciekawe, wyjątkowe propozycje.

Tykocin

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2
godz. 18.00 – 23.00

godz. 18.00 – koncert zespołu ILANA w Wielkiej Synagodze

godz. 18.00-23.00 zwiedzanie wystaw „Kadisz dla biblioteki tykocińskiej„ oraz ”Tykocin w nurcie historii”

Oprowadzanie powtarzane w grupach ok. trzydziestoosobowych, aż do zakończenia Nocy Muzeów.

godz. 20.00 – 21.30 Nocne opowieści bulwarowe – spacer szlakiem zwykłych i niezwykłych historii tykocińskich (początek przed Wielką Synagogą w Tykocinie). Występy Tykocińskiego Teatru Amatorskiego

godz. 22.00-23.00 Projekcje filmów dokumentalnych w reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego „Białystok-Kiriat Bialystok„ i ”Miszka”

godz. 20.30-23.00 ognisko na parkingu od południowej strony synagogi

Choroszcz

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, ul. Pałacowa 2
godz. 18.00 – 22.00

Wstęp wolny na wystawę stałą Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy w godz. 18.00–22.00.

godz. 21.00 – wieczorny spacer po parku z przewodnikiem

W parku w Muzeum Wnętrz Pałacowych będzie można zrobić sobie zdjęcie z monidłami z Janem Klemensem i Izabelą Branickimi, a w Muzeum wytropić „Muzealnego chochlika”, który zostawił na ekspozycji obiekty, które nie powinny się na niej znaleźć. Osoby, które odnajdą wszystkie „fałszywe eksponaty” otrzymają wydawnictwa lub muzealne gadżety.

Bielsk Podlaski

MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45
godz. 18.00 – 00.00

Harce węgla z kredą

godz. 19.00 – 20.00 – warsztaty dla dzieci „Pejzaż, czyli co widzimy za oknem” – zajęcia plastyczne dla młodszych dzieci lub rysowanie kredą i węglem dla dzieci starszych

godz. 20.00, 21.00 – edukacyjne warsztaty dla dorosłych przy współpracy z lokalną grupą artystyczną „Wspólna Pasja”

Po zwiedzeniu wystawy pejzaży „Zaroiło się od tęcz i zawieruch…” członkowie Wspólnej Pasji zapoznają zwiedzających z techniką rysowania węglem i kredą. Następnie uczestnicy zajęć pod merytoryczną opieką artystów naszkicują zadany temat.

godz. 19.00 – 23.00 – co godzinę oprowadzanie kuratorskie po wystawach: „Zaroiło się od tęcz i zawieruch… Pejzaże ze zbiorów Muzeum Podlaskiego„, „Tajemniczy ręcznik„, „Przyszedł znachor do apteki… Aptekarstwo i ziołolecznictwo na Podlasiu”, ”Dawny Bielsk Podlaski w obiektywie”

Supraśl

CENTRUM KULTURY I REKREACJI W SUPRAŚLU, Skarbiec Supraski,
I piętro, ul. Cieliczańska 1, Supraśl
godz. 16.00

W tegoroczną Noc Muzeów zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie Kafle Supraskie, która przeniesie nas w minione stulecia, w świat sacrum i profanum, zapisany na glinianych płytkach kafli językiem sztuki i symboliki chrześcijańskiej. Kolekcja kafli, znajdująca się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Collegium Suprasliense, stanowi oryginalną pozostałość wyposażenia supraskiego monasteru, obejmującą chronologicznie niemal cały okres jego funkcjonowania.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1
godz. 18.00 – 00.00

Wystawa czasowa: BO PRZESZLIŚCIE PRZEZ OGIEŃ I WODĘ…

Wernisaż: 14 maja 2022, godz. 18.00

Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy przedstawia wystawę bo przeszliście przez ogień i wodę prezentującą prace ukraińskich malarzy ikonografów.

Ikony artystów zapraszanych przez Stowarzyszenia Przyjaciół „Nowica” na doroczne międzynarodowe plenery ikonopisów prezentowane są na ekspozycjach czasowych w wielu placówkach muzealnych w kraju i zagranicą, a także od 2019 roku w Muzeum Ikon w Supraślu. Wielu ikonografów, spośród grona uczestniczących w nowickich plenerach, pochodzi z Ukrainy.

Prace ukraińskich artystów zachwycają duchowym pięknem i przypominają, że w kraju ogarniętym wojną wciąż przebywają twórcy, których życie zostało na zawsze zmienione. Dlatego prezentowana wystawa jest ważna zarówno w kontekście wizualno-artystycznym, formalnym, jak i w kontekście emocjonalno-poznawczym. Tytuł wystawy dodatkowo skłania do refleksji: bo przeszliście przez ogień i wodę… Przedstawiamy obrazy-ikony wykraczające poza codzienność, będące nadzieją na rzeczywistość pełną harmonii i dobra, wprowadzające odbiorcę w sferę transcendentną, obejmującą jednocześnie to, co widzialne i niewidzialne.

Na ekspozycji pośród wielu różnorodnych tematycznie wizerunków zostanie zaprezentowana ikona Ulyany Tomkiewicz Czterdziestu męczenników z Sebasty, do której nawiązuje tytuł wystawy bo przeszliście przez ogień i wodę… Praca powstała po wydarzeniach na Majdanie w 2014 roku. Pamięć czterdziestu męczenników z Sebasty czci się zawsze podczas Wielkiego Postu – czasu pokuty, refleksji, wyciszenia przygotowującego do przeżycia świąt Wielkiej Nocy. Praca Ulyany Tomkiewicz kieruje zatem do kolejnego wizerunku – do ikony Sergieja Radkiewicza Zmartwychwstanie.

Wystawa czasowa: Archanioł z nieba posłany został, by „Raduj się” rzec Bogarodzicy. Sgrafitto Dymitra Grozdewa

Wernisaż: 14 maja 2022, godz. 18.00

W Noc Muzeów w Sali im. Prof. Jerzego Nowosielskiego zostanie zaprezentowane nowe dzieło Dymitra Grozdewa – artysta zaprezentuje temat Zwiastowania. Wątek ten pozostaje nieprzypadkowy w Supraślu, w którym historycznie i architektonicznie dominuje monaster z cerkwią Zwiastowania Najświętszej Marii Panie, co znalazło swój wyraz również w herbie miasta. Ponadto temat Zwiastowania stanowi również swoistą klamrę w twórczości sakralnej Dymitra Grozdewa – artysta ten sam motyw zrealizował jako pracę dyplomową. Również wybrana technika, w której została zrealizowana praca zaprezentowana w supraskim muzeum, pozostaje nieprzypadkowa. Artysta w technice sgrafitto wykonał wizerunki świętych na elewacji soboru św. Trójcy w Hajnówce – świątyni, którą Jerzy Nowosielski zaprojektował wraz z Aleksandrem Grygorowiczem.

Dymitr Grozdew (ur. 1946) to pochodzący z Bułgarii artysta, który swoje życie związał z Podlasiem. Wykształcenie artystyczne zdobywał w Sofii w Narodowej Akademii Sztuki, następnie kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1974 roku, a później zamieszkał w Białymstoku. Aktywność na polu sztuki, podążającego konsekwentnie własną drogą Dymitra Grozdewa, trwa nieprzerwanie od niemal pół wieku. Sprawiła, iż artysta pozostaje postacią znaną i szanowaną postacią Białegostoku. Grozdew jest artystą wszechstronnym, działającym na wielu polach. Swe twórcze zamierzenia realizuje w malarstwie, grafice, rzeźbie czy plakacie. Artysta zajmuje się także konserwacją malarstwa i starodruków. Jednym z nurtów jego działalności pozostaje sztuka sakralna. Jest twórcą dzieł zarówno w świątyniach rzymskokatolickich, jak i prawosławnych. Ważną inspiracją poszukiwań artystycznych Grozdewa stanowi ikona.

Wasilków

PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ 

Noc Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie w tym roku naprawdę wyjątkowa. Jej hasło – „Bawimy się!„. Najpierw otworzymy nową wystawę stałą we wnętrzu chałupy z Dąbrowy-Moczydeł, później będziemy się bawić tak, jak sto lat temu bawili się jej mieszkańcy. Do tańca zagra kapela ”Miód na serce”, a odpocząć będzie można przy ognisku. To wszystko już w sobotę, 14 maja o godzinie 19.00.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz