Kiedy F-35 trafią do Polski i ile będą kosztować?


Samoloty F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie statkami powietrznymi posiadającymi właściwości „stealth”, które stanowią kluczowy element umożliwiający skuteczną realizację zadań w przypadku konfliktu z przeciwnikiem posiadającym zaawansowane systemy antydostępowe. Pierwsze egzemplarze F-35 trafią do Polski w 2025 r.

Lockheed Martin F-35 Lightning II / fot. MSgt John Nimmo Sr., CC-BY-SA 3.0

Dostawy samolotów F-35A dla Polski zostaną zrealizowane w latach 2024-2030. Roczne dostawy będą zawierały się w przedziale 4-6 egzemplarzy. Pierwsze 6 samolotów czasowo zostanie rozmieszczonych w latach 2024-2025 w jednej z baz lotniczych na terytorium USA z przeznaczeniem do szkolenia personelu latającego i technicznego Sił Powietrznych RP.

Przylot pierwszych samolotów do kraju przewidywany jest na przełomie roku 2025/26.

Wartość umowy LOA (Letter of Offer and Acceptance) wynosi 4,6 mld. USD. Cena jednostkowa samolotu F-35A (wraz z silnikiem) wynosi 87,3 mln USD netto.

Program HARPIA

Program HARPIA to element planu modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Jego celem jest zakup samolotów F-35A, jako nowych wielozadaniowych samolotów bojowych dla Sił Zbrojnych RP.

Źródło: mon.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz