Wojsko polskie kupuje drony kamikaze WARMATE


Pomiędzy Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A. została zawarta umowa na dostawę inteligentnych systemów kierowanych do rażenia celów (amunicji krążącej) WARMATE. 

System WARMATE / fot. wbgroup.pl

Przedmiotem umowy jest dostawa kolejnych zestawów amunicji krążącej (inaczej zwanej dronami samobójcami lub dronami kamikaze) WARMATE, w wersjach bojowej i treningowej, w liczbie zapewniającej wymagane przez Siły Zbrojne RP bieżące zdolności operacyjne, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Całkowita wartość umowy wynosi ok. 50 mln zł. Jej dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Amunicja krążąca WARMATE jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. WARMATE może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jestw moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Operowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator posiada pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym.

Dane techniczne System Amunicji Krążącej WARMATE

Szerokość  1,6 m
Długość  1,1 m
MTOW  5,7 kg
Waga głowicy  1,4 kg
Czas lotu 70 min
Zasięg RLOS  30 km
Prędkość operacyjna 80 km/h
Pułap operacyjny  150 - 300 m AGL
Maksymalna prędkość w trybie ataku  150 km/h

Źródło: wbgroup.pl, mon.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz