Polskie F-16 będą strzegły słowackiego nieba


Dyżurna para samolotów myśliwskich F-16 Sił Powietrznych Polski będzie także strzegła słowackiego nieba.

Polski F-16C / fot. Alan Wilson, CC-BY-SA 2.0

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że dyżurna para polskich samolotów F-16 Sił będzie nadzorować słowacką przestrzeń powietrzną.

„Z naszej strony czymś zupełnie naturalnym jest to, że polska para dyżurna samolotów wielozadaniowych F-16 będzie patrolowała również niebo nad Słowacja. Będą to dyżury przeprowadzane z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli będzie taka potrzeba to będzie dostępne lotnisko na Słowacji, ale co do zasady po prostu rozszerzymy zakres działania polskiej grupy dyżurnej, która korzysta z samolotów F-16 – zaznaczył minister. - W stosunkowo niedługiej perspektywie Słowacja będzie wyposażona w takie same samoloty, więc rozmawiamy także na temat współpracy naszych sił powietrznych” - powiedział szef MON.

Pierwsze samoloty F-16 trafiły do Polski 8 listopada 2006 r. Polska dysponuje 48 samolotami F-16 w wersji C/D Block 52+. Obecnie polskie F-16 podlegają pod 2. Skrzydło lotnictwa Taktycznego z Poznania. Samoloty stacjonują w dwóch bazach, na Krzesinach w Poznaniu i w Łasku pod Łodzią.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz