Stocznia Babcock rozpoczęła budowę fregaty rakietowej typu 31. Takie okręty trafią także do polskiej armii


Stocznię Babcock International rozpoczęła budowę pierwszej fregaty rakietowej typu 31 dla Królewskiej Marynarki Wojennej. Trzy okręty tego typu w ramach programu MIECZNIK trafią także do polskiej Marynarki Wojennej.

Wizualizacja fregat rakietowych typu 31/ fot. Babcock International

Budowa pierwszej z pięciu fregat typu 31 (HMS Venturer) rozpoczęła się w należącej do Babcock stoczni w szkockim Rosyth. W znajdujące się w tym mieście bazie Royal Navy podczas II wojny światowej stacjonowały polskie okręty. Wśród nich były m.in. niszczyciele Burza, Błyskawica i Grom. Obecnie w bazie przebywa jedenaście atomowych okrętów podwodnych wycofanych ze służby.

Uroczystość rozpoczęcie budowy odbyło się w nowo wybudowanej hali, Venturer Building, która stanowi część programu inwestycyjnego Babcock International. W pełni zadaszona hala pomieści dwie fregaty do nieprzerwanego, równoległego montażu i będzie wspierać wzrost wydajności dzięki lepszemu dostępowi do platform i łączności cyfrowej.

Wydarzenie miało miejsce nieco ponad miesiąc od momentu, gdy Babcock zdobył swój kontrakt eksportowy na fregatę Arrowhead 140 (wariant eksportowy brytyjskiej platformy typu 31), którego stroną jest polska armia. W ramach programu MIECZNIK do Marynarki Wojennej RP trafią trzy fregaty Arrowhead 140. Pierwszy okręty dla Polski ma być budowany od 2023 r., by w 2028 r. trafić do służby. Dwie kolejne fregaty mają zostać zbudowane odpowiednio do 2033 r. i 2034 r.

Program MIECZNIK

Program MIECZNIK zakłada pozyskanie trzech nowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowe jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Okręty wpłyną na zwiększenie potencjału bojowego Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, np. realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.

Źródło: babcockinternational.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz