Fregaty rakietowe typu 31, czyli Arrowhead 140 dla polskiej Marynarki Wojennej


Fregata typu 31 lub klasa Inspiration, wcześniej znana jako fregata typu 31e lub Fregata Ogólnego Przeznaczenia (General Purpose Frigate, GPF), jest planowaną klasą fregaty, która ma wejść do służby w polskiej Marynarce Wojennej w 2028 r.

Fregata rakietowa typu 31/Arrowhead 140

Wizualizacja fregaty rakietowej typu 31/ fot. Babcock International

Producentem fregat jest brytyjska firma Babcock International, która świadczy usługi w zakresie lotnictwa, obrony i inżynierii nuklearnej z siedzibą w Londynie w Anglii. Projekty okrętu powstały w ramach Narodowej Strategii Przemysłu Okrętowego rządu Wielkiej Brytanii, którego elementem było wyłonienie konstrukcji fregaty typu 31. Nowy typ fregaty ma zastąpić fregaty typu 23.

Zwyciężyło konsorcjum Babcock, BMT i Thales z projektem Arrowhead 140. W konkursie brały udział także konsorcjum BAE Systems i Cammell Laird z projektem Leander oraz konsorcjum Atlas Elektronik UK z ThyssenKrupp Marine Systems z projektem bazującym na istniejącej fregacie MEKO A-200.

Królewska Marynarka Wojenna zamówiła pięć fregat typu 31, Indonezja dwie, a polska Marynarka Wojenna trzy. Konstrukcja fregaty typu 31 oparta jest na kadłubie fregaty klasy Iver Huitfeldt. Trzy okręty tej klasy posiada duńska flota i są to jej najnowocześniejsze fregaty.

W 2021 r. w ramach programu MIECZNIK polskie wojsko poszukiwało trzech fregat rakietowych mających zastąpić wysłużone dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry. W marcu Marynarka Wojenna ogłosiła, że brytyjska propozycja AH140PL (fregaty typu 31) pokonała konkurencyjny projekt niemiecki A-300PL oraz hiszpański F100PL.

Ile pozyskamy fregat w ramach programu MIECZNIK?

Wizualizacja fregaty rakietowej typu 31/ fot. Babcock International

Zgodnie z umową Babcock w 2023 r. ma rozpocząć budowę pierwszej z polskich fregat, która ma zostać przekazana do służby w 2028 r. Kolejne dwie jednostki mają zostać przekazane do polskiej Marynarki Wojennej odpowiednio w 2033 i 2034 r.

Jakie będzie uzbrojenie fregat typu 31?

Polskie fregaty typu 31 mają być uzbrojone w  armatę morską kal. 76 mm oraz okrętowy system uzbrojenia OSU-35K kal. 35 mm polskiej produkcji, przeciwokrętowe pociski RBS15, oraz pociski obrony przeciwlotniczej z rodziny CAMM. Na polskich fregatach znajdą się także wyrzutnie rakiet pionowego startu Mk 41 VLS oraz wyrzutnie torped MU90 Impact.

Dane techniczne fregat typu 31

Wyporność 5700 t
Długość 138.7 m
Napęd typu CODAD:
4 × silnik diesla Rolls Royce/MTU 20V 8000 M71 (8.2 MW)
4 × generator Rolls Royce/MTU 16V 2000 M41B (900 kW)
Prędkość 28 węzłów
Zasięg 9000 Mm
Załoga 80-100
Program MIECZNIK

Program MIECZNIK zakłada pozyskanie trzech nowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowe jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Okręty wpłyną na zwiększenie potencjału bojowego Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, np. realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.

Źródło: babcockinternational.com, grupapgz.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz