Historia powstania opakowań tekturowych


Kim był Tsai Lun, co łączy XVI-wieczną kryzę (czyli rodzaj kołnierza) z tekturą i kto - jako pierwszy - dostrzegł potencjał tkwiący w niepozornym kartonie? Oto krótka historia opakowań tekturowych.

Choć często nie zwracamy na nie uwagi, to tak naprawdę są one obecne w naszym życiu niemalże każdego dnia. Niepozorne, często pozbawione dodatkowych ozdobników, pełnią zarówno funkcję ochronną, jak i – w przypadku wybranych produktów – informacyjną. O co chodzi? Mowa naturalnie o opakowaniach wykonanych z tektury, To właśnie na nich producenci umieszczają informacje odnoszące się do wnętrza pudełka. W praktyce opisywany rodzaj wyrobów znajduje swoje zastosowanie w niemalże każdej gałęzi handlu. Tekturowe pudełka czy też swego rodzaju banderole bądź owijki wykorzystywane są zatem zarówno do pakowania produktów dla niemowląt, starszych dzieci, wyrobów tworzonych z myślą o potrzebach zwierząt, jak i w branży kosmetycznej, odzieżowej, spożywczej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej, ogrodniczej i… i można tak wymieniać niemalże w nieskończoność, bowiem ilość zastosowań jest naprawdę ogromna. Z tego względu produkowane są one w wielu kształtach i rozmiarach. Przykładowo ogromny wybór pudełek wykonanych z tektury oferuje firma Neopak (https://neopak.pl). No dobrze ale co zaowocowało tak dużą popularnością opisywanego rodzaju opakowań? Oto krótka historia opakowań tekturowych.

Papier Pana Tsai

W roku 62 n.e. w miejscowości Guiyang (prowincja Hunan) zlokalizowanej na terenie południowych Chin narodził się człowiek, który na zawsze zapisał się w historii rozwoju ludzkości i w sposób namacalny zmienił oblicze świata. Człowiekiem tym był Tsai Lun, pełniący służbę na dworze cesarza Ho Di. To właśnie on podjął decyzję o zastąpieniu niewygodnych deszczułek, zgromadzonych w cesarskiej bibliotece, materiałem wykonanym z łyka drzewnego, odpadów konopnych oraz sieci rybackich. Połączenie wspomnianych komponentów zaowocowało stworzeniem… papieru.

Z Chin na cały świat

Papier, jako materiał lekki, zdecydowanie bardziej trwały od wspomnianych deszczułek i zajmujący małą ilość miejsca, szybko zyskał na popularności i zaczął rozprzestrzeniać się po całym świecie. Zanim jednak zaczął on być powszechnie stosowany, musiało minąć kilka wieków. W przypadku Polski pierwsza wytwórnia papieru powstała w 1491 roku. Papier, w formie zbliżonej do znanej nam obecnie, powstał dopiero w XVI wieku na potrzeby… mody. Jak to możliwe? Otóż opisywany materiał służył do tworzenia niezwykle modnych w tamtym czasie kryz (rodzaj kołnierza) będących rodzajem tektury.

Od kryzy do płatków zbożowych

Pierwsza maszyna służąca do produkcji papieru pofalowanego – wykorzystywanego do usztywniania kapeluszy - powstała w 1856 roku w Anglii. Niespełna 20 lat później mieszkaniec Stanów Zjednoczonych – Albert L. Jones – jako pierwszy wykorzystał tekturę w roli opakowania służącego do zabezpieczenia delikatnych, podanych na uszkodzenia wyrobów (głównie pakowanych w szklane butelki). W latach 70. XIX w. miał miejsce dynamiczny rozwój tektury, który przyczynił się do stworzenia dwuwarstwowej i trzywarstwowej wersji opisywanego materiału, tym samym znacząco zwiększając funkcjonalność tekturowych pudełek. Duże zainteresowanie opakowaniami wykonanymi z tektury przyczyniło się do wynalezienia pierwszej maszyny do produkcji nadmienionego komponentu czyli tekturnicy. Z kolei pierwsze tekturowe pudełko powstało w roku 1905 i posłużyło do zapakowania płatków zbożowych.

Artykuł powstał we współpracy z neopak.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz