Już 10 czerwca Peaky Blinders wracają na Netflixa. Brytyjski gang istniał naprawdę


Szósty, ostatni sezon popularnego serialu Peaky Blinders zadebiutuje na Netflixie już 10 czerwca. Z okazji tego, że miliony widzów wrócą za chwilę do śledzenia losów rodziny Shelby na ekranie, warto dowiedzieć się, iż losy brytyjskich przestępców inspirowane są prawdziwą historią.

Peaky Blinders to epicka saga gangsterska, popularny serial wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Oczywiście wiele w nim ekranowej fikcji, jednak wielu fanów nie wie, że prawdziwi Peaky Blinders istnieli naprawdę. Siali postrach w Birmingham od lat 80. XIX wieku po mniej więcej rok 1910.

Gang był „dzieckiem” recesji gospodarczej - młodzi ludzie tracili pracę i zwracali się ku zorganizowanej przestępczości. Powstał w robotniczej dzielnicy Small Heath, jego założycielem był Thomas Mucklow. Rozkwit osiągnął za czasów Kevina Mooneya aka Thomasa Gilberta, czyli w latach 90. XIX wieku. 

Peaky Blinders nie miał struktury mafijnej, był to raczej zbiór grup działających często na własną rękę. Robiąc interesy, nigdy nie chcieli zapanować nad całym miastem, wyjść poza nie, a już tym bardziej poza Anglię. Członkowie Peaky Blinders w większości mieli od 12 do 30 lat, przykładowo budzący grozę Harry Fowler, zwany „Harrym o twarzy dziecka”, w chwili aresztowania miał jedynie 19 lat!

Peaky Blinders zajmowali się rabunkami, wymuszaniem haraczy czy nielegalnymi zakładami bukmacherskimi na wyścigach konnych. Ich znakiem rozpoznawczym był charakterystyczny, przesadnie elegancki strój, a także podgolone głowy (czasem zostawiano tylko dłuższą kępkę włosów przy grzywce). Ulubiona broń członków gangu nie była zbyt wyrafinowana. Wykorzystywali klamry od pasów, pogrzebacze, pałki, noże i specjalnie podkute buty z metalowym noskiem. Cechowała ich brutalność oraz ogromna nienawiść do stróżów prawa. Wiadomo też, że w gangu panowały nastroje antyirlandzkie.

Czas świetności Peaky Blinders skończył się około 1910 r. Powodów było kilka: wzrost liczby funkcjonariuszy w mieście, poprawa sytuacji finansowej robotników, przegrana z konkurencyjnym gangiem Birmingham Boys, i wreszcie „uzyskanie dojrzałości” przez pokolenie, które zaczęło sobie układać życie z dala od przestępczości.

Jeśli szukasz ciekawostek dotyczących prawdziwych historii w serialach oraz chcesz poznać etymologię nazwy Peaky Blinders, zajrzyj na filmnet.pl.

Artykuł powstał we współpracy z filmnet.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz