Rosyjskie statki typu Elbrus (Projekt 23120)


Projekt 23120 to typ okrętów wsparcia logistycznego i holowników oceanicznych rosyjskiej Marynarki Wojennej. Są zdolne do prowadzenia działań w Arktyce. Do ich zadań należy zaopatrywanie baz, statków i okrętów podwodnych oraz misje ratunkowe. W sumie Rosja zamówiła trzy jednostki tego typu.

Statek typu Elbrus, Projekt 23120 / fot. CC-BY-SA 4.0, wikipedia.org

Statki Projektu 23120 są budowane w Petersburgu. Pierwszą jednostką tego typu był „Elbrus”, którego budowa rozpoczęła się 14 listopada 2012 r., w 100-lecie petersburskiej stoczni Severnaya. „Elbrus” został zwodowany w czerwcu 2015 r., a jego testy morskie rozpoczęto we wrześniu 2016 r. Jego nazwa pochodzi od nazwy najwyższego szczytu Kaukazu.

Druga jednostka tego typu to „Wsiewołod Bobrow”, a trzecia „Kapitan Szewczenko”. Okręty zostaną wprowadzone odpowiednio do Floty Czarnomorskiej, Północnej i Oceanu Spokojnego rosyjskiej Marynarki Wojennej.

Konstrukcja statków tego typu jest oparta na projektach cywilnych statków zaopatrujących platformy wiertnicze. Są przystosowane do służby w Arktyce i mogą pływać po lodzie o grubości 60-80 cm. Mieszczą na pokładzie 27 członków załogi, ale to zakwaterowanie w razie potrzeby może zostać zwiększone o 50 dodatkowych osób. Na rufie są wyposażone w dźwig o udźwigu 50 ton. Są również wyposażone w wciągarki holownicze do holowania statków w niebezpieczeństwie.

Mogą być używane do przechowywania i transportu suchych ładunków, słodkiej wody i amunicji do nawet arktycznych portów lub dostarczenia zaopatrzenia do innych statków na otwartym morzu i w porcie. Nadają się również do misji poszukiwawczo-ratowniczych, zapewnienia wsparcia medycznego załodze statków w niebezpieczeństwie, poszukiwania szczątków na morzu oraz holowania i pomocy w przypadku katastrof morskich.

Dane techniczne statków typu Elbrus (Projekt 23120)
Wyporność 5700 t  (9700 t pełna)
Długość 94,88 m
Szerokość 22 m
Prędkość 18 węzłów
Zasięg 5000 mn
Załoga 27

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz