Żołnierze z dywizji lądującej w Normandii i znanej z serialu Kompania braci pojawią się w Polsce


Stany Zjednoczone zapowiedziały wymianę żołnierzy na wschodniej flance NATO. W ciągu najbliższych miesięcy Polskę opuści 82. Dywizja Powietrznodesantowa, a w jej miejsce pojawią się siły 101. Dywizji Powietrznodesantowej, której historia sięga lądowania aliantów w Normandii. 

101 Dywizja Powietrznodesantowa USA

Generał Dwight D. Eisenhower na spotkaniu z 502. Pułkiem Piechoty Spadochronowej 101. Dywizji Powietrznodesantowej, zdjęcie zrobione na lotnisku Greenham Common w Anglii ok. 20:30 (5 czerwca 1944 r., tuż przed D-Day).

101 Dywizja Powietrznodesantowa po raz pierwszy została sformowana tuż przed zakończeniem I wojny światowej, w listopadzie 1918 r. Miesiąc później została zdemobilizowana. W okresie II wojny światowej została ponownie sformowana 16 sierpnia 1942 r. Chrztem bojowym była dla niej operacja Overlord. W jej ramach alianci przeprowadzili inwazję na Normandię. Następnie jej żołnierze brali udział w operacji Market Garden, a w trakcie walk o Ardeny bohatersko bronili Bastogne. W marcu 1945 r. żołnierze 101. DPD  wyzwoliła niemiecki obóz pracy, podobóz obozu koncentracyjnego w Dachau. Tuż po wojnie, 30 listopada 1945 r., została rozwiązana. Jednakże w 1948 r. USA zdecydowało się na jej reaktywację. W 1960 r. została wysłana do Wietnamu. Brała udział w obu wojnach w Zatoce Perskiej.

Jej drugowojenną historię opisuje książka i serial Kompania braci, które skupiają się na losach 506. Pułku wchodzącego w skład 101. DPD, a w szczególności przedstawiają historię Richarda Wintersa, dowódcy kompanii E, drugiego batalionu, 506. Pułku Piechoty Spadochronowej. Siedzibą jednostki jest baza Fort Campbell, znajdująca się w stanie Kentucky.

1. Dywizja Kawalerii USA

Poza 101. DPD  w Polsce pojawią się także oddziały 1. Dywizji Kawalerii, która na co dzień stacjonuje w Fort Hood w Teksasie. Jej żołnierze w trakcie II wojny światowej walczyli na obszarze południowo-zachodniego Pacyfiku. Później 1. Dywizja Kawalerii brała udział w wojnie koreańskiej, wietnamskiej, a także w wojnach w Zatoce Perskiej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz