Porozumienie PGZ-MBDA w segmencie niszczycieli czołgów


Dziewięć spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarło porozumienie z MBDA UK dotyczące współpracy w segmencie niszczycieli czołgów. Umowa pozwoli na przeprowadzenie procesu projektowania oraz produkcji pojazdów tej klasy z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone produkcji MBDA UK. 

Podpisanie porozumienia / fot. grupapgz.pl

Dokument podpisany przez przedstawicieli spółek PGZ i MBDA UK jest kontynuacją zawartego w 2019 r. porozumienia dot. współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej z partnerami z Wielkiej Brytanii. Umowa stanowi fundament do dalszej współpracy na rynku polskim oraz zagranicznych w zakresie integracji ppk z wskazanymi przez zamawiającego elementami modułu dywizjonowego niszczycieli czołgów oraz produkcji pocisku Brimstone w przedsiębiorstwach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

- „W trudnych czasach warto mieć partnerów, na których można polegać. Zacieśniamy naszą współpracę z brytyjskim przemysłem obronnym, którego MBDA UK jest czołowym przedstawicielem. Dzisiejsze porozumienie to kolejny krok na drodze do ustanowienia w kraju produkcji najnowszej generacji pocisków Brimstone. Owocem współpracy polsko-brytyjski będzie wspólne ofertowanie na rzecz Sił Zbrojnych RP i formacji sojuszniczych oraz wejście naszych przedsiębiorstw w łańcuchy dostaw” - powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A. 

- „Cieszymy się, że realizacja programu w zakresie dostaw niszczycieli czołgów to kolejna szansa do dalszego budowania silnych relacji pomiędzy PGZ i MBDA. Pogłębiając kooperację związaną z pociskiem Brimstone będziemy wspólnie wspierać rozwój potencjału wojskowego i przemysłowego Polski oraz wzmacniać ambicje strategiczne naszych firm” - powiedział Chris Allam, Dyrektor Zarządzający MBDA UK Ltd.

Program OTTOKAR-BRZOZA zakłada pozyskanie przez Siły Zbrojne RP bateryjnego modułu samobieżnych niszczycieli czołgów na bazie nowoczesnej platformy, która będzie miała zdolność rażenia celów opancerzonych za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych. W skład modułu, oprócz samych niszczycieli czołgów, wchodzić będą również pojazdy wsparcia oraz dowodzenia.

Podpisy pod porozumieniem zawarły: WZM S.A., WZU S.A., OBRUM sp. z o.o., Jelcz sp. z o.o., Rosomak S.A. oraz przedstawiciele konsorcjum PGZ-OTTOKAR: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), HSW S.A., MESKO S.A. i WZE S.A. Konsorcjum odpowiada za opracowanie, produkcję oraz dostawę niszczycieli czołgów, nowego produktu w ofercie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

Informacje dodatkowe

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.

MBDA to jedyna europejska grupa zbrojeniowa zdolna projektować oraz produkować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i USA, w 2021 r. obroty MBDA wyniosły 4,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,8 mld euro. Łącznie firma oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi ponad 15 systemami uzbrojenia.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

Źródło: grupapgz.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz