USS Gunston Hall. Amerykański okręt desantowy-dok typu Whidbey Island


USS „Gunston Hall” jest okrętem desantowym typu Whidbey Island należącym do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Posiada dok do transportu pojazdów Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC) oraz duży pokład lotniczy do lądowania śmigłowców lub zmiennowirnikowców V-22 Osprey.

USS „Gunston Hall”

USS „Gunston Hall”, okręt typu Whidbey Island / fot. United States Navy, Mass Communication Specialist 2nd Class Kristopher Wilson, wikipedia.org

USS „Gunston Hall„ jest czwartym z ośmiu okrętów typu Whidbey Island zbudowanym w stoczni Avondale w stanie Nowy Orlean (w służbie pozostaje jeszcze siedem). Był drugim statkiem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, który został nazwany na cześć Gunston Hall, posiadłości w Mason Neck w Wirginii należącej do George’a Masona, jednego z delegatów na Konwencję Konstytucyjną (1787 r.). Pierwszy USS ”Gunston Hall” (LSD-5) był okrętem desantowym typu Ashland, który w 1970 r. USA sprzedała Argentynie (w 1981 r. został wycofany ze służby).

USS „Gunston Hall” wszedł do służby 22 kwietnia 1989 r. Okręty typu Whidbey Island są następcami okrętów desantowych typu Anchorage. Natomiast zmodyfikowaną wersją okrętów typu Whidbey Island są okręty typu Harpers Ferry. Posiada dok do transportu pojazdów Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC) oraz duży pokład lotniczy do lądowania śmigłowców lub zmiennowirnikowców V-22 Osprey. Ten typ okrętu korzysta również z płytkiego zanurzenia, co czyni go idealnym do udziału w operacjach z wykorzystaniem amfibii i poduszkowców.

W dniu 14 maja 2022 r. USS „Gunston Hall” przepłynął Cieśniny Duńskie i wpłynął na Morze Bałtyckie, by odbyć z krajami sojuszniczymi ćwiczenia Passex. Towarzyszył mu okręt desantowy USS „Kearsarge” oraz niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS „Gravely”.

Czytaj takżeUSS Kearsarge. Amerykański okręt desantowy typu Wasp o możliwościach lotniskowca

Dane techniczne i uzbrojenie USS „Gunston Hall”

USS Gunston Hall widziany od rufy / fot. Petty Officer 1st Class Michael Sandberg, wikipedia.org

Wyporność 11 655 t (standardowa)
16 195 t (pełna)
Długość 190 m
Szerokość 26 m
Zanurzenie 6,4 m
Napęd 4 silniki wysokoprężne, 2 śruby
Prędkość 20 węzłów
Załoga 22 oficerów i 391 członków załogi i do 504 żołnierzy desantu
Uzbrojenie 2 armaty Mk 38 kalibru 25 mm,
2 systemy przeciwrakietowe Phalanx CIWS,
2 wyrzutnie pocisków rakietowych RIM-116 RAM,
6 karabinów maszynowychkalibru 12,7 mm
Wyposażenie lotnicze lądowisko dla śmigłowca

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz