Stała Grupa Morska NATO 1 (NATO SNMG1) i jej historia


Stała Grupa Morska NATO 1 (Standing NATO Maritime Group One, SNMG1) jest jedną ze stałych grup morskich sił natychmiastowego reagowania NATO. SNMG1 składa się z czterech do sześciu niszczycieli i fregat, uzupełnianych o okręty desantowe i zaopatrzeniowe. Jej rolą jest zapewnienie NATO zdolności do natychmiastowego reagowania operacyjnego.

Stała Grupa Morska NATO 1 i jej historia

Od lewej: HMCS Toronto, USS Ross iNRP Corte-Real w ramach wspólnych manewrów w ramach SNMG1 / fot. Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet, wikipedia.org

Stała Grupa Morska NATO 1 zaczęła funkcjonować od 1 stycznia 2005 r., ale jej geneza związana jest z utworzonymi w 1968 r. Stałymi Siłami Morskimi Atlantyku.

W 2007 r. SNMG1 została wysłana na Morze Czerwony, by pomóc jemeńskiej straży przybrzeżnej w akcji ratunkowej spowodowanej wybuchem wulkanu Jabal al-Tair. Dwa lata później siły SNMG1 rozmieszczono u wybrzeży Somalii. W ramach operacji Allied Protector ochraniały przed piratami morskimi statki Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Od sierpnia 2009 r. dostarcza okręty na potrzeby antypirackiej misji NATO w ramach operacji Ocean Shield w Zatoce Adeńskiej. W 2012 r. Grupa brała udział w dużych ćwiczeniach morskich na Morzu Śródziemnym, w których brał udział amerykański lotniskowiec USS „Enterprise”.

W 2021 r. SNMG1 działała w rejonie Morza Bałtyckiego przez 12 dni. Po inwazji Rosji na Ukrainę siły SNGM1 rozpoczęły stałe operowanie na Morzu Bałtyckim, w tym wielokrotnie wpływały z wizytą do polskich portów.

Skład Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (Standing NATO Maritime Group 1) w 2022

Holenderska fregata HNLMS „De Zeven Provincien”, to jeden z okrętów SNGM1 / fot. Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Shonna Cunningham, wikipedia.org

Nazwa okrętu Kraj pochodzenia Klasa okrętu W grupie Okręt flagowy
HNLMS „Rotterdam” Holandia okręt desantowy 7 stycznia - 4 lutego 7 stycznia - 4 lutego
HDMS „Peter Willemoes” Dania fregata 15 stycznia - kwiecień
HMS „Kent” Wielka Brytania fregata 23 stycznia - luty
FGS „Berlin” Niemcy okręt zaopatrzeniowy 4 lutego - 4 lutego - 6 kwietnia
HNLMS „Van Amstel” Holandia fregata 7 lutego -
FGS „Erfurt” Niemcy korweta 2 marca -
HNLMS „De Zeven Provincien” Holandia fregata 10 marca - 6 kwietnia -
HMS „Northumberland” Wielka Brytania fregata marzec - kwiecień
FS „Languedoc” Francja niszczyciel marzec -
FS „Dixmude” Francja okręt desantowy marzec -
HMCS „Halifax” Kanada fregata marzec -
FS „Latouche-Tréville” Francja niszczyciel marzec -
FGS „Spessart” Niemcy okręt zaopatrzeniowy kwiecień -
HNLMS „Karel Doorman” Holandia okręt wsparcia maj -

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz