Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?


Egzamin ósmoklasisty to pierwszy w życiu każdego ucznia egzamin sprawdzający wiedzę nabytą w pierwszych latach nauki. Jego wynik jest niezwykle ważny, ponieważ decyduje on o tym, do jakiej szkoły ponadpodstawowej dostanie się zdający go uczeń. Z tego też względu warto się do niego w odpowiedni sposób przygotować, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Jak się jednak przygotować do egzaminu ośmioklasisty?

Po pierwsze repetytoria

Każdy uczeń przygotowujący się do egzaminu powinien koniecznie zaopatrzyć się w dobre repetytorium ósmoklasisty z każdego przedmiotu, który będzie zdawany. Tego rodzaju pomoc naukowa okazuje się niezwykle przydatna, ponieważ zawiera w sobie cały niezbędny do opanowania materiał, a także przykładowe testy, które jeszcze lepiej pomogą przygotować się do egzaminu. Dzięki repetytorium nie trzeba tracić czasu na szukanie potrzebnych materiałów i zadań, skupiając się wyłącznie na nauce. Każde repetytorium (z danego przedmiotu) podzielone jest na bloki tematyczne, co nie tylko bardzo ułatwia naukę, ale również umożliwia szybkie odnalezienie niezbędnych w danej chwili informacji.

Po drugie karty edukacyjne, testy i arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat

Kolejną grupą niezbędnych podczas egzaminu ósmoklasisty pomocy naukowych są różnego rodzaju karty edukacyjne, testy oraz arkusze, które jeszcze lepiej pomogą przyswoić niezbędną wiedzę. Jeśli chodzi o karty edukacyjne, to pozwalają one powtórzyć niezbędne podczas egzaminu słownictwo zarówno z języka polskiego, jak i angielskiego, wzory matematyczne, a także różnego rodzaju zagadnienia gramatyczne. Każda karta edukacyjna zawiera najważniejsze zagadnienia z danego przedmiotu, umożliwiając przyswojenie wiedzy w bardzo prosty i przejrzysty sposób. Z kolei testy i arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat zawierają zadania (w zmienionej formie), które od lat pojawiają się na egzaminie ósmoklasisty. Dzięki tym pomocom naukowym można sprawdzić swoją wiedzę, a także dowiedzieć się, który materiał wypadałoby jeszcze powtórzyć, aby zdobyć jak największą liczbę punktów na egzaminie.

Po trzecie lektury

Egzamin ósmoklasisty to nie tylko rozwiązywanie zadań matematycznych, czy też zaznaczanie właściwych odpowiedzi, ale również pisanie wypracowań. Z tego też względu trzeba bardzo dobrze znać lektury szkolne, których w szkole podstawowej jest na prawdę dosyć dużo. Dzięki czytaniu lektur powiększamy zasób naszego słownictwa, co podczas pisania wypracowań jest niezwykle ważne. Oprócz tego utrwalamy sobie w głowie zasady interpunkcyjne, ortograficzne oraz gramatyczne, zdobywając tym samym większą ilość punktów podczas egzaminu.

Jeśli chodzi natomiast o same lektury, to oczywiście przed samym egzaminem nie ma możliwości przeczytania ich wszystkich ponownie, dlatego też lepiej sięgnąć po odpowiednie pomoce naukowe, które pozwolą przypomnieć sobie najważniejsze wątki znajdujące się w danej lekturze, a także jej bohaterów. Specjalne streszczenia mogą okazać się bardzo przydatne podczas powtarzania materiału z lektur.

Artykuł powstał we współpracy z empik.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz