Zamek w Mosznej na monecie NBP


Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową monetę okolicznościową z serii „Odkryj Polskę”. Na obiegowej monecie o nominale 5 zł, emitowanej w nakładzie do 1 mln sztuk, pojawi się wizerunek najsłynniejszego pałacu Opolszczyzny, XVII wiecznego Zamku w Mosznej.

Zamek w Mosznej nazywany także najsłynniejszym pałacem Opolszczyzny to niezwykła budowla wzniesiona w XVII w. przez rodziny pruskie. Swoją sławę zawdzięcza fantazyjnej wręcz bajkowej architekturze – ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek oraz przylegającą do rezydencji oranżerię pełną egzotycznych roślin. Do zamku prowadzi zaś aleja dębowa, w której najstarsze drzewa liczą 300 lat. W parku znajduje się staw z wysepką oraz prowadzącym do niej mostkiem w stylu chińskim.

Jak głosi legenda w średniowieczu Zamek w Mosznej należał do Zakonu Templariuszy. Przez wiele lat zmieniał właścicieli i był przebudowywany według różnych stylów. W końcu trafił w ręce jednej z najbogatszych rodzin tej części Europy – von Tiele-Wincklerów i to jej zawdzięcza ostateczny wygląd, styl wnętrz i swój urok. Rezydencja rozbudowywana z rozmachem po pożarze w 1896 r. uzyskała bardzo zróżnicowany stylowo kształt, który obecnie zaskakuje bogactwem zdobień i rzeźb.

Zamek upodobali sobie fani Harrego Pottera. Wspaniale zachowany obiekt z powodzeniem wciela się w rolę szkoły czarodziei Hogwart podczas spotkań miłośników powieści J.K. Rowling.

Rewers monety „Odkryj Polskę„ – ”Zamek w Mosznej” przedstawia bryłę zamku z wieżami, z widocznymi detalami fasady. Awers monety jest standardowy dla wszystkich monet obiegowych o nominale 5 zł.

Okolicznościowa pięciozłotowa moneta w standardzie obiegowym zostanie wyemitowana w nakładzie do 1 mln sztuk. Będzie można ją zamienić po wartości nominalnej w Oddziałach Okręgowych NBP.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz