Wojsko Polskie zamówiło 3500 zestawów rakietowych Piorun


Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej pozyskała od Agencji Uzbrojenia kontrakt na dostawy 3500 Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych PIORUN dla Sił Zbrojnych RP.

Piorun / fot. PGZ SA

Umowa obejmuje dostawy 3500 pocisków oraz 600 mechanizmów startowych dla PPZR PIORUN, które zostaną wyprodukowane w MESKO S.A. i dostarczone do Sił Zbrojnych RP w nadchodzących latach. Pierwsze zestawy trafią na wyposażenie armii już w tym roku.
– Zestawy PIORUN, jeden z flagowych produktów Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to nowoczesne i co najważniejsze skuteczne pociski rakietowe z MESKO. Dostawy w znaczący sposób wzmocnią najniższą warstwę wielowarstwowego systemu obrony powietrznej naszego kraju, w którego budowę zaangażowana jest PGZ. Inwestując w nowoczesną infrastrukturę, zwiększamy zdolności produkcyjne naszych zakładów. Dzięki konsekwentnym działaniom w coraz większym stopniu możemy uczestniczyć w strategicznych projektach na rzecz modernizacji polskiej armii – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

– Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy PIORUN, to najbardziej innowacyjny i zaawansowany technologicznie produkt, którego skuteczność poznaje dziś cały świat, sławiąc dorobek polskich inżynierów. Sukcesywnie zwiększamy nasze zdolności produkcyjne tak, aby w jak najkrótszym czasie odpowiadać na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz realizować zamówienia z krajów sojuszniczych. Na nowe tempo prac i wyzwania przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy – powiedziała Elżbieta Śreniawska, Prezes Zarządu MESKO S.A.

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) PIORUN to naprowadzany na podczerwień pocisk, mogący skutecznie zwalczać różnego rodzaju cele powietrzne zarówno w dzień jak i w nocy w odległości do 6500 metrów na pułapie od 10 do 4000 metrów. Przy jego opracowaniu, za które odpowiada spółka MESKO S.A. zdecydowano się przede wszystkim na zwiększeniu zasięgu i pułapu wykrywania i zwalczania celów powietrznych, a także rozszerzeniu zdolności względem jego poprzednika, PPZR GROM. Oba te rozwiązania zostały sprawdzone w walce.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz