Ottokar-Brzoza. Polski niszczyciel czołgów z brytyjskimi rakietami Brimstone


Ottokar-Brzoza to polskie niszczyciele czołgów na podwoziu kołowym, które będą wyposażone w brytyjskie rakiety Brimstone.

Za zaprojektowanie, produkcję oraz dostawy niszczycieli czołgów odpowiada Polska Grupa Zbrojeniowa, która powołała Konsorcjum PGZ-OTTOKAR. W jego skład wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), HSW S.A., MESKO S.A. i WZE S.A.

Podstawowym zadaniem niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza będzie niszczenie celów opancerzonych z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych, w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy. W skład modułów, oprócz niszczycieli czołgów i wozów towarzyszących, wejdą również przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone oraz pakiety szkoleniowe i logistyczne.

Brimstone to brytyjski kierowany pocisk rakietowy przeznaczony do niszczenia celów opancerzonych opracowany przez MBDA (europejski koncern zbrojeniowy z siedzibą w Paryżu). Został opracowany jako pocisk klasy powietrze-ziemia, ale alternatywnie może być wykorzystywany jako pocisk ziemia-ziemia. Stąd jego zastosowanie w projekcie Ottokar-Broza. Pocisk jest samonaprowadzany i umożliwia trafienie celu z bardzo dużą precyzją. Od 2005 r. jest wykorzystywany przez brytyjskie lotnictwo.

Trzy pociski Brimstone / fot. Duch.seb, CC-BY-SA 3.0

Program OTTOKAR-BRZOZA zakłada pozyskanie przez Siły Zbrojne RP bateryjnego modułu samobieżnych niszczycieli czołgów na bazie nowoczesnej platformy, która będzie miała zdolność rażenia celów opancerzonych za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych. W skład modułu, oprócz samych niszczycieli czołgów, wchodzić będą również pojazdy wsparcia oraz dowodzenia.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz